Problem z dostępnością leków w Polsce

Jak informuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, problemy z dostępnością leków dotyczą około 95 substancji, co przekłada się na ponad 300 leków. Według doniesień Naczelnej Izby Aptekarskiej na liście braków znajduje się jednak ponad 500 leków, a sytuacja z dnia na dzień ulega pogorszeniu. Jak informuje nas farmaceutka Karolina Słowik z i-apteka.pl brakuje leków na nadciśnienie, cukrzycę oraz choroby tarczycy. Co w związku z pogarszającą się sytuacją robi Państwo? Czy podjęte działania spowodują, że klęska lekowa minie i pozwoli pacjentom na realizowanie recept przypisywanych przez specjalistów?

 problem z dostępnością leków w aptekach

Z czego wynika problem z dostępnością leków?

Sytuacja, która obecnie uległa pogorszeniu wywołana została ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Spowodowało to spadek cen leków w Polsce, które mogą być nawet kilkukrotnie mniejsze niż w innych krajach europejskich. Leki umieszczone na wykazie leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce nie powinny być sprzedawane poza granice kraju bez poinformowania Głównego Inspektora Farmaceutycznego – priorytetem dla krajowych hurtowni powinno być zaopatrzenie polskich aptek. Za braki leków w Polsce częściową odpowiedzialnością ponoszą mafie lekowe, które produkty lecznicze sprzedaje poza granice kraju – przyczyną zaistniałej sytuacji jest przede wszystkim różnica w cenach, które w naszym kraju są mniejsze niż w innych krajach Europy, co daje im kilkukrotnie większe zyski. Rząd w ramach walki z kryzysem lekowym kilkukrotnie nowelizował przepisy, w związku z czym wywożone leki objęte są system monitorowania przewozu towarów, zwiększono również wymiar kar za nieprzestrzeganie przepisu.

Według informacji podanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny już w 2018 roku pojawiły się również problemy z chińską fabryką, która odpowiedzialna jest za produkcję ponad 80% substancji zawartych w lekach, które obecnie znajdują się na wykazie leków z trudną dostępnością. Jak informuje wiceprezes Naczelnej Izby Farmaceutycznej, problem nie dotyczy tylko Polski, ale całej Europy, co utrudnia szybkie i skuteczne rozwiązanie zaistniałej sytuacji.

brak leków w aptekach

Działania podjęte przez Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że wraz z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym podejmują liczne działania, aby problem z dostępnością leków w Polsce został szybko wyeliminowany. Dnia 15 lipca 2019 roku powstała Telefoniczna Informacja Pacjenta – pracownicy NFZ i GIF udzielają informacji o dostępności, jak i ewentualnych zamiennikach niedostępnych leków. Istnieje również możliwość weryfikacji dostępnych leków za pośrednictwem portalu internetowego ktomalek.pl. Umożliwia on nie tylko sprawdzenie dostępności ale także możliwość internetowej rezerwacji poszukiwanego leku – jednakże może dojść do sytuacji, iż lek będzie dostępny kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów od miejsca zamieszkania. Według informacji podanych przez Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego dostawy substancji czynnych zostały wznowione, co powinno pozwolić na złagodzenie kryzysu lekowego.

Problem z dostępnością leków w Polsce – czego brakuje?

Trudności z zakupem leków dotyczą, produktów, które stosowane są przez setki tysięcy Polaków. Na półkach aptecznych brakuje leków stosowanych w: cukrzycy (Glucophage XR), chorobach tarczycy (Euthyrox), nadciśnieniu (Lotensin, Hygroton) oraz antykoncepcji hormonalnej (Zoely) i wielu, wielu innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*