Poznaj najważniejsze objawy przerostu prostaty

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH – benign prostatic hyperplasia) to najczęstsza dolegliwość układu moczowo-płciowego, która zwykle występuje u mężczyzn po 50. roku życia. Po ok. 45. roku życia prostata wtórnie się rozrasta, zwiększając swoją objętość i przez to naciska na cewkę moczową, którą otacza. Skutkuje to różnymi nieprzyjemnymi dolegliwościami towarzyszącymi oddawaniu moczu. Rozpoznając poniższe objawy u siebie, należy zgłosić się do lekarza, który wykona potrzebne badania i zleci odpowiednie leczenie.

Po pierwsze: słaby strumień moczu

Jednym z pierwszych symptomów, sugerujących problemy z prostatą, jest słaby strumień moczu, który pojawia się podczas mikcji. Wielu mężczyzn uznaje to za bardzo uciążliwy objaw, ponieważ przy dużym parciu udaje się jedynie oddać mocz kropelkowym strumieniem. Często zdarza się również, że strumień moczu słabnie pod koniec mikcji, utrudniając całkowite opróżnienie pęcherza, dając poczucie, że zalega w nim jeszcze płyn. Jest to kolejny niepokojący objaw, który przemawia za przerostem gruczołu krokowego. W celu ułatwienia oddawania moczu stosuje się pomoc farmakologiczną w postaci leków rozluźniających mięśnie dróg moczowych np. tamsulozyny.

Po drugie: potrzeba wybudzająca ze snu

Przerost prostaty to dla wielu mężczyzn problem, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Składają się na to nieprzespane noce, ponieważ bardzo często zdarza się, że potrzeba oddania moczu wybudza ze snu (tzw. nykturia). Nadmierne oddawanie moczu w nocy może wiązać się też z innymi chorobami ogólnoustrojowymi, np. cukrzycą, lub ze wzmożonym przyjmowaniem płynów przed snem. Jednak to właśnie choroby stercza są najczęstszą przyczyną tego problemu. Za normę uznaje się pojedynczą potrzebę oddania moczu w czasie snu, natomiast już konieczność częstszego wstawania do łazienki powinna nas zaniepokoić.

Po trzecie: częste oddawanie moczu w dzień

Przy przeroście prostaty podobnie jak w porze nocnej, tak i za dnia potrzeba oddania moczu może występować częściej niż normalnie. W medycznej terminologii nazywa się to częstomoczem, który polega na oddawaniu moczu częściej niż 8 razy na dobę. Taka dolegliwość może w znaczący sposób uprzykrzyć codzienne życie, ponieważ wymaga częstego korzystania z toalety. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością jest przyjmowanie leków łagodzących objawy przerostu stercza np. Prostamol Uno. Dodatkowo uzasadnienie mają preparaty zawierające antagonistów receptorów muskarynowych np. tolterodyna. Dobre efekty mogą dawać również ćwiczenia mięśni Kegla, które polegają na nagłym przerywaniu strumienia moczu i napinaniu mięśni. Podobnie dobre rezultaty daje oddawanie moczu w odstępie kilku minut pomiędzy jedną a drugą mikcją.

Po czwarte: nagłe parcie na mocz

Najmniej komfortową sytuacją jest moment, kiedy nagle pojawia się uczucie parcia na pęcherz i w pośpiechu trzeba szukać toalety. Takie sytuacje wywołane są podrażnieniem pęcherza moczowego przez powiększoną prostatę. Niestety, zdarzają się bardzo często w przypadku problemów z gruczołem krokowym i wymagają kontroli przez lekarza urologa. W tym przypadku oprócz typowych badań stercza mogą być wykonane dodatkowe badania obrazowe np. USG pęcherza moczowego oraz badania urodynamiczne, służące do oceny czynnościowej dolnych dróg moczowych. Jeżeli przyczyną jest powiększony stercz, to zaleca się przyjmowanie leków zmniejszających wymiary gruczołu np. finasteryd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*