Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców – jakie ma cele i dlaczego powstało?

W polskiej służbie zdrowia od dawna nie dzieje się dobrze, wie to każdy, kto choć raz próbował dostać się do lekarza specjalisty. Dodatkowo pandemia całkowicie obnażyła prawdę o dramatycznym stanie szpitali, a także pokazała, jak niedoceniani i źle traktowani są lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Między innymi z tych właśnie powodów zaledwie kilkanaście dni temu zostało powołane Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców, które sprzeciwia się propagowanemu przez rząd i media mainstremowe obrazowi pandemii i chce uwolnienia zawodu lekarza od politycznych nacisków oraz ekonomicznych zależności.

polskie stowarzyszenie niezależnych lekarzy i naukowców

Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców – dlaczego powstało?

Jako powody decyzji o powołaniu Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców jego założyciele podają po prostu aktualną sytuację zdrowotną w Polsce (a także na świecie) oraz kondycję naszej służby zdrowia, która w sferze organizacyjnej wygląda bardzo źle, dodatkowo wskazują niebezpieczny spadek zaufania obywateli do zawodów medycznych. Kolejnym powodem są wątpliwości dotyczące podejmowanych przez rządzących decyzji w kwestiach zdrowotnych bezpośrednio związanych z pandemią, czyli między innymi nakazu noszenia maseczek, wprowadzenia obostrzeń i lockdownu, wprowadzenia teleporad zamiast zwykłej wizyty lekarskiej, odwoływania planowanych zabiegów chirurgicznych, warunkowego zatwierdzania szczepionek przeciwko Covid-19 (które członkowie stowarzyszenia nazywają „tzw. szczepionkami”), a także zezwolenia na szczepienia u dzieci od 12. roku życia – decyzji, które ich zdaniem nie miały i nie mają żadnego naukowego uzasadnienia. Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców nie jest pierwszą tego typu organizacją środowisk medycznych. Na świecie funkcjonuje ich już kilka: w Stanach Zjednoczonych – America’s Frontline Doctors, Children’s Health Defense, w Wielkiej Brytanii – World Freedom Allience, a także organizacje w Hiszpanii, Francji i we Włoszech. Wśród członków Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców są m.in.: dr n. med. Dorota Sienkiewicz, prof. zw. dr hab. n. med. Krystyna Lisiecka-Opalko, lek. med. Ewelina Gierszewska, dr n. med. neurolog Beata Wrodycka-Żytkowska, dr epidemiolog Zbigniew Hałat.

Cele Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców

Na konferencji inauguracyjnej Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców, która odbyła się 10 czerwca 2021 roku w Warszawie, jej członkowie przedstawili powody, dla których stworzyli tę organizację, a przede wszystkim nakreślili jej główne cele. Poinformowali również, że do rozwiązywania poszczególnych problemów zostały powołane odpowiednie zespoły, a także zapewnili, że wyniki ich prac będą publikowane na stronie internetowej stowarzyszenia. A oto główne cele Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców:

  • jednym z nadrzędnych celów organizacji jest wprowadzenie zasady wolności wykonywania zawodu lekarza, czyli wykonywania obowiązków zgodnie z aktualną wiedzą oraz doświadczeniem, nieobarczonego odgórnie narzuconymi procedurami, z uwzględnieniem praw człowieka opisanych w „Konwencji o ochronie praw człowieka i godności istoty ludzkiej w dziedzinie biologii i medycyny”, zgodnie z własnym sumieniem lekarskim oraz według zasady „po pierwsze nie szkodzić”.
  • podjęcie działań mających na celu realizację podstawowych praw człowieka oraz pacjenta m.in. praw do korzystania z zabiegów profilaktycznych i diagnostycznych, prawa do wyboru terapii oraz prawa do świadomej i swobodnej zgody na leczenie.
  • zagwarantowanie wolności słowa, a także zbudowanie przestrzeni do równego dialogu o wszelkich zagadnieniach związanych z medycyną.
  • zapewnienie pomocy prawnej lekarzom, którzy są członkami Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców.
  • prowadzenie działalności naukowej oraz oświatowej, której zadaniem będzie promowanie postaw prozdrowotnych, jak również nawiązywanie współprac z lekarzami i naukowcami na całym świecie w celu wymiany doświadczeń.

Powołanie Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców spotkało się z dość mieszanymi uczuciami społeczeństwa. Sporo obywateli kibicuje nowo powstałej organizacji, choć słychać też głosy krytyczne. Na pewno większość zgodzi się ze stawianymi zarzutami wobec prowadzonej przez rządzących strategii walki z pandemią (m.in. podejmowanie pochopnych decyzji i niebranie odpowiedzialności za własne działania), równocześnie niektórych razić może retoryka w kwestii szczepień przeciw Covid-19. Niemniej jednak każdy ma prawo do swojego zdania, warto więc poświęcić chwilę i obejrzeć inauguracyjną konferencję prasową stowarzyszenia, aby móc ustosunkować się do zapowiadanego przez jego członków planu działania! Niezależnie od indywidualnych poglądów należy się cieszyć, że powstają instytucje, które mają na celu poprawę jakości służby zdrowia, a także ochronę praw pacjentów i lekarzy, przecież na tym powinno nam wszystkim zależeć najbardziej!

Autor: Ewa Krulicka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*