Po czym rozpoznać „kolkę sercową”?

"Kolka sercowa" to potoczne określenie pieczenia lub kłucia w sercu. Może doskwierać z róż-nych powodów, również niegroźnych, jednak sercowych dolegliwości nigdy nie powinno się ignorować. Sprawdź, jakie są możliwe przyczyny kłucia w sercu i w jakich sytuacjach pojawia się kolka.Ból w klatce piersiowej – czy to na pewno dolegliwości sercowe?

Bóle w klatce piersiowej mogą pojawić się z wielu przyczyn i są opisywane przez pacjentów w różny sposób. Ból może być rozległy, tępy, promieniujący, piekący, czasami towarzyszą mu też inne objawy. Wszystko zależy od czynnika, który go wywołał. Jeśli bóle w klatce piersiowej dotychczas Ci nie doskwierały i nie wiesz, jaka może być ich przyczyna, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Dolegliwości określane jako „kolka sercowa” nie są jednak rozległym czy promieniującym bólem. Jest to ból kłujący lub pieczenie. Objaw ten może wynikać z całego szeregu różnych czynników, w tym schorzeń, urazów, nadwyrężenia mięśni. Niektóre z nich są zupełnie niegroźne, czasami jednak za dolegliwościami stoją poważne przyczyny.

Jednocześnie pamiętaj, że dolegliwości w obrębie klatki piersiowej nie zawsze oznaczają problemy sercowe, bo może się w ten sposób objawiać np. choroba refluksowa przełyku (GERD) albo choroba układu oddechowego, w tym zapalenie płuc.(1,2)

Kłucie w klatce piersiowej – kilka możliwych powodów

Kłucie w klatce piersiowej może towarzyszyć wysiłkowi fizycznemu, szczególnie, gdy organizm jest przeforsowany lub trening nie był dostosowany do kondycji. Dlatego warto pamiętać, aby nie rzucać się na głęboką wodę. Lepiej zacząć od prostych ćwiczeń i umiarkowanego tempa, a dopiero z czasem zwiększać intensywność treningu.

„Kolka sercowa” może też towarzyszyć infekcjom dróg oddechowych, które objawiają się kaszlem. Podczas kasłania napinają się mięśnie klatki piersiowej, tym bardziej, gdy kaszel jest intensywny. Również w tym wypadku wysiłek fizyczny może nasilać dolegliwości.(1)

Przyczyną nieprzyjemnego kłucia mogą być także problemy z żebrami. W przypadku złamania żebra ból nasila się podczas głębokiego oddychania i kasłania.(1)

U niektórych osób dolegliwościom winne są nerwy. Silny stres czasami wywołuje niepokojące objawy, w tym bóle w klatce piersiowej czy płytszy oddech. Również atak paniki może spowodować objawy, które imitują atak serca: przyspieszony puls, duszności, drżenie, zawroty głowy, uderzenia gorąca, dreszcze, mdłości. Wprawdzie wszystko to mija, kiedy ofiara ataku paniki się uspokoi (wskazane jest głębokie oddychanie), jednak mimo wszystko, jeśli zdarzają Ci się takie sytuacje, warto porozmawiać o nich z psychoterapeutą.(2)

Oczywiście kłucie w sercu może wynikać z choroby serca. Kłujący ból z lewej strony lub pośrodku klatki piersiowej jest jednym z objawów zapalenia osierdzia. Inne dolegliwości, towarzyszące chorobie, to gorączka, palpitacje serca, duszności, osłabienie, kaszel.(3)

Aby więc dowiedzieć się, co stoi za kłuciem lub pieczeniem w klatce piersiowej, potrzebne są badania diagnostyczne. Jeśli problem się powtarza, a tym bardziej towarzyszą mu inne niepokojące objawy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Jak dbać o serce na co dzień?

Nie zawsze można zapobiec bólom serca, jednak odpowiedni tryb życia może zapobiec wielu dolegliwościom i problemom ze strony układu sercowo-naczyniowego. Dlatego postaraj się:

  • pamiętać o zdrowej i lekkiej diecie,
  • codziennie się ruszać – aktywność fizyczna powinna być jednak dostosowana do Twojej kondycji,
  • unikać palenia i nadmiernego picia alkoholu,
  • kontrolować występujące choroby i zgłaszać do lekarza niepokojące objawy – wczesna diagnoza pozwala szybciej wdrożyć terapię, a to daje większe szanse na sukces.(3)

 Źródła:

  1. What’s Causing My Chest Pain? https://www.webmd.com/pain-management/guide/whats-causing-my-chest-pain#1 Data dostępu: 10.01.2019
  2. Pietrbngelo A. What’s Causing Pain in the Left Side of My Chest? https://www.healthline.com/health/left-chest-pain Data dostępu: 10.01.2019
  3. Villines Z. What causes chest pain that comes and goes? https://www.medicalnewstoday.com/articles/322094.php Data dostępu: 10.01.2019
  4. Pericarditis. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pericarditis/symptoms-causes/syc-20352510 Data dostępu: 10.01.2019


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*