Po czym poznać nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze diagnozuje się przy wartości 140/90 mmHg. Występują dwa rodzaje schorzenia: pierwotne oraz wtórne nadciśnienie. Choroba objawia się m.in. uciskiem i zawrotami głowy, zaburzeniami snu, dusznością i rozdrażnieniem.

Czym jest nadciśnienie?

Prawidłowe ciśnienie tętnicze wynosi 120/80 mmHg lub nieco mniej. Nadciśnienie pojawia się przy wartości przekraczającej 140/90 mmHg. Ryzyko rozwoju choroby zwiększa się wraz z wiekiem. Wyróżniane są dwa rodzaje nadciśnienia: pierwotne oraz wtórne. Pierwotne nadciśnienie tętnicze nie ma konkretnej przyczyny. Mogą je wywoływać zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne. Rozwój nadciśnienia warunkuje także styl życia. Mała ilość aktywności fizycznej, nadwaga, otyłość, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu to czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się choroby. Z nadciśnieniem często wiąże się otyłość brzuszna. Wywołują je hormony podwyższające poziom tłuszczów we krwi. Wtórna postać nadciśnienia występuje wraz z inną chorobą, np. nadciśnieniem naczyniowonerkowym, przewlekłą chorobą nerek lub zespołem Cushinga. Zbyt wysokie ciśnienie może pojawić się u osób cierpiących na hiperaldosteronizm (zespół Conna), obturacyjny bezdech senny lub mające koarktację aorty bądź guza chromochłonnego.

Objawy nadciśnienia

Osoby z podwyższonym ciśnieniem tętniczym mogą przez wiele lat nie zauważać symptomów ostrzegających o istnieniu choroby. Najczęściej występujące objawy nadciśnienia to:

  • zmęczenie – zarówno stale towarzyszące choremu, jak i nagłe; często jest związane z problemami z koncentracją, spadkiem kondycji psychicznej oraz fizycznej;
  • zaburzenia snu – pojawiają się zarówno w postaci wczesnego budzenia się, jak i kłopotów z zaśnięciem;
  • zawroty głowy – zwykle są krótkotrwałe; mogą im towarzyszyć mroczki przed oczami oraz szumy uszne;
  • ucisk w głowie – ma postać tępego bólu, który zazwyczaj pojawia się nagle; bywa jednak, że jest krótkotrwały i ostry; obserwowany najczęściej w godzinach porannych;
  • nerwowość – to rozdrażnienie, podenerwowanie i stałe pobudzenie; może być połączone z agresywnym zachowaniem;
  • duszności – zazwyczaj pojawiają się podczas silnych przeżyć bądź wysiłku fizycznego;
  • krwawienie z nosa;
  • dolegliwości sercowe – pacjenci z nadciśnieniem odczuwają ciasnotę bądź ucisk w okolicy mięśnia sercowego, a także łomotanie serca.

Do przygotowania artykułu wykorzystano materiały zawarte w serwisie Apteline.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*