Pielęgnacja siwych włosów

Siwe włosy pojawiają się u ludzi w różnym wieku. W pewnych przypadkach już na głowie nastolatków można ujrzeć pojedyncze, siwe włosy. Generalnie, siwe włosy widoczne są u osób starszych. Dla jednych pojawienie się siwych włosów nie jest niczym złym, ale inni uważają to za duży problem.

Siwe włosy wymagają specjalnej pielęgnacji oraz zajmowania się nimi z niemniejszym zaangażowaniem niż w przypadku włosów o naszym naturalnym kolorze. Jak zatem pielęgnować siwe włosy? Na co można sobie pozwolić, a o czym należy zapomnieć?

Skąd się biorą siwe włosy?

Pojawienie się siwych włosów na głowie budzi emocje, szczególnie wśród kobiet, które przewidują, że tym sposobem cała ich głowa zostanie pokryta siwymi włosami. Tymczasem aktualnie korzystać można z preparatów, które doskonale radzą sobie z eliminowaniem siwych włosów. Wystarczy tylko zakupić odpowiedni produkt i go stosować zgodnie z zasadami. Siwe włosy są pozbawione pigmentu, przezroczyste, a w wielu przypadkach znacznie twardsze od włosów naturalnych. Siwe włosy zupełnie inaczej niż włosy naturalne reagują na kontakt z farbami i kosmetykami. Inaczej też wygląda ich modelowanie, a szczególnie trudne jest ich odkształcanie. Siwe włosy w kontakcie z farbami rzadko dają taki kolor, jakiego oczekiwaliśmy.

Pojawianie się siwych włosów ma miejsce dopiero wtedy, gdy tzw. melanocyty znajdujące się w mieszkach włosowych, nie wytwarzają już melanininy, czyli barwnika. Pojawienie się pojedynczych siwych włosów nie jest większym problemem, gdyż zwyczajnie są one niewidoczne. Ich wychwycenie możliwe jest dopiero wtedy, gdy dokładnie będziecie przyglądali się swoim włosom w lustrze. Dostrzegalne są dopiero całe pasma siwych włosów, które zupełnie odmieniają wygląd danej osoby. Zaradzenie temu problemowi może być dosyć trudne. Z tego względu konieczne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, jak również „testowanie” swoich włosów, w celu uzyskania choćby ich oczekiwanego koloru.

Kiedy rozpoczyna się proces siwienia?

Do dnia dzisiejszego naukowcy nie potrafią przewidzieć momentu rozpoczęcia siwienia włosów. Wprawdzie znana jest przyczyna jego powstawania, ale brak wiedzy odnośnie momentu rozpoczęcia siwienia sprawia, że zwyczajnie nie potrafimy z tym walczyć. Siwienia nie można zahamować. Udowodniono jedynie, że odpowiedzialne za siwienie są geny, czyli jest to dziedziczne. Zatem, jeśli wasi rodzice wcześnie zaczęli siwieć, to wielce prawdopodobne, że i Wy szybko ujrzycie na swojej głowie siwe włosy. W jednej rodzinie siwe włosy pojawiają się już po 30., a w innych dopiero po 50. Jedno jest pewne – rozpoczęty proces siwienia będzie dalej postępował i stopniowo obejmował wszystkie włosy. Siwienia nie można zahamować, a jedynie próbować go zamaskować.

Gdy nie chcesz farbować siwych włosów…

Siwe włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji, bez której trudno jest oczekiwać, by dobrze wyglądały. Dzięki odpowiednim zabiegom możecie zapewnić sobie bardzo ładny wygląd włosów, a wszystko bez ich farbowania. Dbając o wygląd i swoje siwe włosy starajcie się myśleć o:

  • Stosowaniu szamponów z odżywczymi proteinami – by zaradzić coraz szybciej postępującemu wysuszaniu się włosów.
  • Dopasowaniu makijażu i całej stylizacji do koloru swoich włosów. Wtedy będziecie wyglądały naprawdę dobrze, chociaż od czasu do czasu można sobie pozwolić na stylizacyjną ekstrawagancję.
  • Korzystaniu z preparatów tonujących – włosy dzięki temu będą zachowywały naturalny wygląd. Taki preparat działa do 15 minut, a odpowiednie odcienie i kolory znajdziecie w zasadzie u wszystkich producentów farb.
  • Zadbaniu o odpowiednią pielęgnację. Polecane jest korzystanie ze srebrnych szamponów i płukanek, które nadają włosom szlachetnego połysku. Dzięki temu włosy nie będą nabierały żółtawego odcienia. Bardzo ważne jest także niekorzystanie z preparatu przy każdym myciu, lecz np. co trzeci raz.
  • Dbaniu o włosy, bo są one dużo bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne. Tak jak już zostało wspomniane – bardzo szybko się wysuszają

{:PAGE_BREAK;:}

Jak ukryć siwe włosy?

W momencie, kiedy zauważysz pierwsze siwe włosy, warto zastanowić się czy chcesz je pozostawić w tej formie, czy też bardziej oczekujesz ich ukrycia. W przypadku chęci ukrycia siwych włosów, warto skorzystać z kilku metod, których zastosowanie uzależnione jest od stadium siwych włosów. Oczywiście im mniej siwych włosów na głowie, tym łatwiej będzie je ukryć. 

Kobiety o blond włosach, u których pojawiają się pierwsze siwe włosy, na początek powinny wypróbować pasemka. Dobrze zrobione pasemka powinny rewelacyjne ukryć siwe włosy. Minusem pasemek jest jednak fakt, że należy je powtarzać mniej więcej co trzy miesiące, zatem związane jest to z kosztami. Gorzej to już wygląda w przypadku osób, które mają ciemne włosy. W tym przypadku należy wykorzystać mocniejsze preparaty koloryzujące. Polecane jest wypróbowanie nowych odcieni na takich włosach. Owe nowe odcienie z pewnością skutecznie ukryją siwe włosy.  

Farbowanie siwych włosów

By siwe włosy zupełnie nie były widoczne trzeba je farbować. Na skutek zmian zachodzących podczas siwienia, nowe włosy są dużo mniej podatne na przyjmowanie kolorów. By ufarbować siwe włosy nie powinno się korzystać z szamponów koloryzujących. Zawierają one pigmenty, które nie wnikają w głąb włosów. Skutkiem takiego farbowania jest bardzo krótkotrwały efekt lub włosy nie są równo ufarbowane. Konieczne jest farbowanie środkami, które zawierają składniki aktywne, wnikające do wnętrza włosów. Wtedy dopiero liczyć można na długotrwały i równy efekt. Ton farby powinien być taki sam – wtedy efekt farbowania będzie taki, jakiego oczekiwaliście. Koloryzacja będzie skuteczna jedynie wtedy, gdy farba będzie trzymana na włosach odpowiednio długo. Jeśli na ulotce nie podano dokładnie czasu farbowania włosów, które są odporne na farbowanie, to starajcie się trzymać farbę minimum przez 10 minut. Po farbowaniu należy wypłukać włosy i nałożyć odżywkę, by kolor nie blaknął, a farba się nie wypłukała.

W przypadku koloryzowania siwych włosów należy rozsądnie dobierać kosmetyki. Szczególnie polecany jest choćby Majirel firmy L’Oreal, który podczas farbowania będzie chronił i pielęgnował włosy. Oczekiwane efekty gwarantuje również farba L’Oreal Luo Color. Nadaje ona włosom naturalny kolor, a dodatkowo, pokrywa 80% wszystkich siwych włosów


Powrót do siwych włosów?

Nasze gusta bardzo szybko się zmieniają. Co zrobić, by po farbowaniu móc powrócić do swoich siwych włosów? Najłatwiejszym sposobem będzie obcięcie włosów na krótko, a następnie zapuszczanie siwych włosów. Niestety, ale tylko tym sposobem odzyskacie naturalne, siwe włosy. W przypadku, gdy zauważycie różnice w szybkości odrostu poszczególnych pasm włosów lub kiedy same odrosty są zbyt długie, to warto jest zrobić pasemka u nasady włosów. Kiedy pasemka zaczną znikać, dominującym stanie się siwy kolor włosów.

Siwy włos to nic złego

Kobiety bardzo często utożsamiają pojawienie się siwych włosów z zakończeniem pewnego etapu życia. Wiedzą już, że najlepsze, młode lata są już dawno za nimi, więc muszą zmienić swoje podejście do życia i nabrać powagi. Wiele kobiet zwyczajnie nie potrafi się pogodzić z siwymi włosami i przez pierwsze tygodnie unikają życia towarzyskiego. Nie tędy droga. Siwe włosy nie są niczym złym, a dotyczą przecież każdego człowieka. Nie jesteśmy w stanie zahamować procesu siwienia, a jedynie próbować zasłonić jego efekty. W przypadku gdy siwe włosy Wam odpowiadają i nie chcecie ich farbować, pamiętajcie o odpowiedniej pielęgnacji, bo tylko wtedy Wasze włosy rzeczywiście będą wyglądały ładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*