Pielęgnacja noworodków – chłopcy

Odpowiednia pielęgnacja ciała nowonarodzonego dziecka jest niezmiernie ważna – to właśnie na rodzicach spoczywa obowiązek zadbania o to, aby w pierwszych miesiącach życia maluszka nie przyplątała się żadna infekcja, która mogłaby zaszkodzić jego zdrowiu. Warto jednak pamiętać, że zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy nieco inaczej u dziewczynek i chłopców – wynika to z różnic anatomicznych pomiędzy obojgiem płci.

Różnice w pielęgnacji ciała noworodka dotyczą przede wszystkim metody przewijania i dbałości o zewnętrzne narządy rozrodcze. Rodzice małego chłopca muszą zwrócić szczególną uwagę na higienę cewki moczowej, aby nie dopuścić do powstania bolesnego zapalenia. Można to osiągnąć, zwracając szczególną uwagę na napletek. Z drugiej strony jednak, nie należy próbować go zdejmować, a już na pewno nie na siłę – może to doprowadzić do naderwania skóry, a w efekcie infekcji lub nawet powstania konieczności interwencji chirurgicznej.
 

Przewijanie

Odpowiednia technika i procedura przewijania jest niezmiernie ważna. Pieluszkę należy zmieniać nie rzadziej niż co trzy godziny, najlepiej przed każdym karmieniem – a już na pewno po jej zabrudzeniu. Obowiązuje przy tym kilka zasad. Po pierwsze, zmianę pieluszki należy dostosować do rytmu dobowego noworodka. Po drugie, do mycia pupy chłopca przy przewijaniu warto używać ciepłej, letniej wody i wacików lub delikatnie ogrzanych hipoalergicznych chusteczek nawilżających. Pupę chłopca myjemy zawsze w jednym kierunku – od przodu do tyłu. Najpierw zajmujemy się prąciem oraz moszną, później zaś odbytem. Jeśli napletek chłopca jest zanieczyszczony kałem, należy go oczyścić delikatnymi ruchami – ważne jest, aby nie ściągać skóry na siłę, co mogłoby prowadzić do jej uszkodzenia. Należy także uważać na to, aby resztki kału nie dostały się w okolice żołędzia, gdzie występuje ujście cewki moczowej.

Odpowiednia pielęgnacja noworodka, chłopcawymaga ponadto zastosowania specjalnego preparatu zapobiegającego odparzeniom, takiego jak np. Emolium. Przed założeniem nowej pieluszki na okolice cewki moczowej oraz odbytu należy nanieść niewielką ilość takiego preparatu – nawilży on skórę i zapobiegnie jej wysuszaniu. Pomoże też powstrzymać rozwój zakażeń bakteryjnych.


Higiena napletka

Napletek u chłopców to delikatny fałd skórny, rozpięty dookoła żołędzi penisa. Chroni on żołądź i początkowy odcinek cewki moczowej przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych, wywołujących nieprzyjemne objawy zapalenia. Warto pamiętać, że nie należy odciągać żołędzi na siłę, zwłaszcza w przypadku noworodków. Ściągnięcie to musi nastąpić fizjologicznie (najczęściej do trzeciego roku życia), bowiem w przeciwnym wypadku często dochodzi do uszkodzeń skóry, a w efekcie infekcji i bolesnych owrzodzeń. Podczas kąpieli noworodka można delikatnie odsunąć napletek, ale tylko do momentu ukazania się ujścia cewki moczowej.

Znajomość zasad higieny w zależności od płci noworodka jest niezwykle ważna. Przestrzegając powyższych wskazówek, unikniemy stanów zapalnych u maluszka i nerwów związanych z leczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*