Pfizer testuje nowy lek na COVID-19

Pfizer jest jednym z najbardziej znanych producentów szczepionek na COVID-19. Nie ustaje on jednak w poszukiwaniu leku, który pozwoli skutecznie leczyć zakażonych wirusem SARS-CoV-2 i kolejnymi jego mutacjami. Pfizer poinformował, że ruszył zaawansowany etap testów nad działaniem leku na COVID-19.

Testy leku na COVID-19

Pfizer pracuje od wielu miesięcy nad stworzeniem leku na COVID-19, który mógłby pomóc milionom chorych na świecie. W fazie testów klinicznych znajduje się PF-07321332 Pfizera, z niską dawką rytonawiru, który jest stosowany wraz z innymi środkami do leczenia zakażenia wirusem HIV.

lek na covid od pfizer

Lek będzie testowany na 2660 zdrowych dorosłych uczestnikach żyjących w tym samym miejscu, co osoba z potwierdzonymi symptomami infekcji koronawirusowej.

Nowy lek na COVID-19 ma formę doustną i ma przeciwdziałać rozwojowi infekcji koronawirusem u osób, które zdążyły się już zetknąć z wirusem  SARS-CoV-2.

Dotychczasowe leki stosowane przy COVID-19

Jak na razie nie ma jednego, skutecznego i bezpiecznego leku na COVID-19. Sądzono, że w roli tej doskonale sprawdzi się m.in. remdesivir, ale nie jest on cudowną pigułką, która zwalcza infekcję w krótkim czasie. Dzięki remdesiviru, który został zakupiony wcześniej przez Unię Europejską, niektórym chorym można rzeczywiście uratować życie. Taka terapia prowadzi do skrócenia rekonwalescenci oraz zmniejszenia okresu koniecznej hospitalizacji.

Nie ma badań, które wskazywałyby, że lek na COVID-19 w postaci remdesiviru jest w stanie w istocie uratować komukolwiek życie. Z badań klinicznych wynika, że śmiertelność chorych, którzy przyjmowali go, nie przekraczała 8 proc., a tych leczonych jedynie z użyciem placebo – 11,6 proc. Jest to więc zbyt mała różnica, by mówić o jego skuteczności. Być może z lekiem testowanym przez Pfizera będzie jednak inaczej.  Objęcie testami większej grupy osób sprawi, że wyniki badań będą bardziej miarodajne niż te dotyczące remdesiviru, który był testowany tylko na grupie 1000 osób.

Rywalizacja gigantów

Nie tylko koncern farmaceutyczny ze Stanów Zjednoczonych – Pfizer – podjął się testów leku na COVID-19. Na tym polu rywalizuje on również i z innymi spółkami związanymi z rynkiem farmaceutycznym. Do wyścigu o to, kto pierwszy wprowadzi na rynek światowy skuteczny, ale i najważniejsze bezpieczny lek na COVID-19 stanęli również Merc & Co Inc i Roche Holding AG.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*