PAXTIN

Wskazania PAXTIN

PAXTIN jest preparatem wskazanym w przypadku stanów depresyjnych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, zaburzeń lekowych występujących z napadami lęku (z agorafobią bądź bez niej) nerwicy społecznej, ogólnych zaburzeń o charakterze lękowym oraz zaburzeń stresowych pojawiających się po urazie.

Działanie PAXTIN

PAXTIN należy do kategorii intensywnie i wybiorczo działających inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny w komórkach nerwowych mózgu. Zawarta w preparacie paroksetyna wykazuje nieznaczne powinowactwo do cholinergicznych receptorów muskarynowych. Nie działa zakłócająco na funkcjonowanie psychoruchowe organizmu oraz nie intensyfikuje właściwości alkoholu. Po zastosowaniu doustnym paroksetyna dobrze przenika z przewodu pokarmowego i ulega efektowi pierwszego przejścia. Preparat w postaci niezmienionej oraz metabolitów jest wydalany dzięki przede wszystkim aktywności nerek oraz układu pokarmowego.

Dawkowanie PAXTIN

– preparat przeznaczony do stosowania doustnego
– dokładną dawkę ustala lekarz specjalista dostosowując ją indywidualnie do każdego pacjenta
– zazwyczaj leczenie rozpoczynane jest od dawki wynoszącej 10-20 mg/24h, w zależności od tego na jakiego typu zaburzenia cierpi chory zwiększana do maksymalnie 40-50 mg/24h.
– tabl. należy przyjmować rano podczas posiłku, w jednej dawce.

Przeciwwskazania PAXTIN

– bardzo często pojawiają się mdłości i zaburzenia funkcji seksualnych
– często obserwuje się zmniejszenie łaknienia, uczucie senności, problemy ze snem, zawroty głowy, drżenie, zaburzenia ostrości widzenia, ziewanie, zaparcia, luźny stolec, przesuszenie śluzówki jamy ustnej, nadpotliwość, uczucie osłabienia, wzrost wagi ciała
– niezbyt często mają miejsce krwawienia, amencja, omamy, zaburzenia pozapiramidowe, częstoskurcz zatokowy, ustępujący wzrost bądź spadek ciśnienia tętniczego krwi, wysypka skórna, swędzenie, retencja moczu