Paxlovid – doustny lek na COVID-19

W Polsce czwarta fala koronawirusa powoduje, że rośnie liczba pozytywnych testów, hospitalizacji osób zakażonych i niestety zgonów z powodu zachorowania na COVID-19. W niektórych krajach właśnie zaczyna się piąta fala zachorowań. Być może nadzieją na przyszłość i na to, że skuteczniej będziemy leczyć chorych, ograniczając tragiczne statystyki, jest nowy, doustny lek na COVID-19 zaoferowany przez Pfizera – Paxlovid.

Wyniki badań klinicznych nad lekiem na COVID-19

Koncern Pfizer opracował zupełnie wyjątkowy, doustny lek na COVID-19. Ta sama firma wypuściła ponad rok temu szczepionki na koronawirusa. Lek Paxlovid został poddany badaniom klinicznym, a ich rezultaty dały bardzo dobre wyniki. Paxlovid wykazuje 88-procentową skuteczność u pacjentów zakażonych koronawirusem, w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci. Powinien być podawany tym osobom, które są szczególnie narażone na ciężki przebieg COVID-19, czyli na przykład mają współistniejące schorzenia.

paxlovid lek na covid-19

Wyniki badań nad lekiem na COVID-19 Paxlovid wskazały również, że największą skuteczność takiej terapii można uzyskać, jeśli lek zostanie pacjentowi podatny w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

Dopuszczenie doustnego leku na COVID-19 przez FDA

22 grudnia 2021 roku Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zdecydowała o dopuszczeniu do użytku, w trybie nadzwyczajnym doustnego leku na COVID-19. To lek Paxlovid opracowany przez koncern Pfizer. Paxlovid jest tym samym pierwszym dopuszczonym w USA lekiem antykowidowym w postaci doustnych pigułek, które są łatwe w użytku, w przeciwieństwie do iniekcji podskórnych.

Kto otrzyma lek Paxlovid?

W komunikacie FDA można przeczytać, że lek Paxlovid od Pfizera został dopuszczony do zastosowania u pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 znajdujących się w początkowym stadium choroby. Jednocześnie więc nie będzie on zapisywany pacjentom z umiarkowanie ciężkim i ciężkim przebiegiem schorzenia, którzy wymagają hospitalizacji. Nie można go również traktować jako alternatywy dla szczepień przeciw koronawirusowi oraz jako leku pozwalającego na zapobieganie zakażeniu.

Lek Paxlovid na COVID-19 wkrótce w sprzedaży

Po dopuszczeniu przez FDA leku Paxlovid do użytku w USA można oczekiwać, że już wkrótce zestaw leku obejmujący 10 tabletek nirmatrelwiru, czyli środka, który hamuje replikację wirusa oraz 20 tabletek ritonawiru, tj. substancji przedłużającej działanie głównego środka. Zgodnie z zaleceniami FDA chory powinien przyjąć po dwie tabletki ritonawiru i jedną nirmatrelwiru dwa razy dziennie, przez 5 kolejnych dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*