Pasożytnicze choroby układu pokarmowego

W organizmie człowieka swoje miejsce mogą znaleźć liczne pasożyty, które przedostają się do wnętrza ciała za pośrednictwem układu pokarmowego i w nim zadomawiają. Jakie choroby pasożytnicze zdarzają się najczęściej i jak je rozpoznać?

Uwaga – pasożyt!

Pasożytem są wszystkie organizmy czerpiące korzyści z życia w innym organizmie, narażając go na straty i szkody. Powodują one spustoszenia w ciele człowieka. Pasożyty mogą być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, a najczęściej w odniesieniu do układu pokarmowego człowieka mamy do czynienia z trzema chorobami – tasiemczycą, glistnicą i owsicą. Są one wywołane kolejno przez tasiemca, glistę ludzką i owsiki.


Tasiemczyca

Choroba tasiemczyca wywołana jest przez tasiemce, które są pasożytami jelit. Ich nazwa pochodzi od tego, że wyglądają jak tasiemka złożona z małych segmentów. Tasiemiec może mieć nawet do 10 metrów długości. Najczęściej zarażamy się tasiemcami uzbrojonymi lub nieuzbrojonymi. Niekoniecznie w organizmie musi zadomowić się jeden tasiemiec. Pasożytów może być kilka. Do zarażenia dochodzi na skutek spożycia surowego lub niedogotowanego mięsa żywiciela pośredniego tasiemca – wołowiny lub wieprzowiny, w której znalazły się wągry pasożyta. Kiedy takie mięso zostanie spożyte, robaki zaczynają rozwijać się w przewodzie pokarmowym człowieka, a jeśli osiągną dojrzałość, zaczynają produkować jaja w swoich segmentach, które odłączają się i wydalane są z ciała człowieka wraz  kałem.

Na domiar złego, pacjent przez długi czas może być całkowicie nieświadomy faktu zarażenia się pasożytem tasiemca, a ten bytuje w jego układzie pokarmowym. Pojawiające się objawy schorzenia mogą wskazywać na zaawansowane stadium rozwoju choroby pasożytniczej. Pacjenci narzekają na:
 

  • bóle brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • brak apetytu,
  • biegunkę.

Tasiemczycy może towarzyszyć nagła utrata wagi, zwiększona nerwowość czy osłabienie organizmu. Pacjent może zauważyć wydalane wraz z kałem segmenty tasiemca. W przypadku połknięcia segmentu z jajami tasiemca, w organizmie człowieka rozwija się wągrzyca.

Glistnica

Glista ludzka jest robakiem bytującym w jelicie cienkim człowieka i wywołuje chorobę pasożytniczą nazywaną glistnicą. Pasożyt może osiągnąć długość nawet 40 cm. Wywołuje liczne objawy, w tym spadek masy ciała, nerwowość, nudności i wymioty oraz bóle brzucha. Niekiedy chorzy zgłaszają objawy przypominające alergię – duszności, zapalenie spojówek czy bóle stawów. Glisty ludzkie można zauważyć w kale, jeśli zostaną wydalone przez nosiciela.

Owsiki

Jedną z często występujących chorób pasożytniczych układu pokarmowego człowieka jest owsica, wywołana przez niewielkie, centymetrowe robaki – owsiki. Atakuje ona jelito grube i odbytnicę. Charakterystycznym objawem owsicy jest świąd w okolicach odbytu – silny, nieustający, pojawiający się przede wszystkim wieczorem i w nocy. Co ciekawe, objawem owsicy mogą być bóle głowy. Do zakażenia dochodzi poprzez wprowadzenie jaj pasożyta wraz z pokarmem do układu pokarmowego. Jaja przenoszą się choćby z nieumytych rąk na jedzenie, czy poprzez używanie tych samych ręczników. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*