Osiemnastolatek z Polski z rewolucyjnym odkryciem medycznym

Czy polski nastolatek może mieć szerszą wiedzę na temat hodowli sztucznych organów niż uczeni ze Stanów Zjednoczonych o wieloletniej praktyce? Okazuje się, że tak. Maciej Mańka podczas kongresu „Investing in Medical Innovations” zaprezentował opracowaną przez siebie technologię wytwarzania urządzeń do hodowania sztucznych organów, z przeznaczeniem na przeszczepy dla chorych.

Kim on jest?

Maciej Mańka to z pozoru zwyczajny osiemnastolatek. Uczy się w III klasie Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie. Jest pasjonatem nauki. Pod swoje opiekuńcze skrzydła wzięli go dr Joanna Raczkowska i dr hab. Jakub Rysza z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zakładu Inżynierii Nowych Materiałów. Maciej pracował w Pracowni Badań Nanowarstw Makromolekuł, gdzie udało mu się stworzyć chip do hodowli sztucznych organów.

Młody naukowiec, Maciej Mańka w 2015 roku został finalistą konkursu naukowego E(x)plory i zdobył staż naukowy w Pracowni Badań Nanowarstw Makromolekuł.

Jego wynalazek jest identyczny z tym, który naukowcy opracowali na Harvardzie z jednym szczegółem – licealista z Polski wymyślił technologię wytwarzania chipu w sposób o wiele tańszy i niewymagający zastosowania zaawansowanego sprzętu, który jest niedostępny dla większości uniwersytetów. Efekty swoich badań Maciej Mańka zaprezentował, jako najmłodszy z prelegentów, podczas kongresu „Investing in Medical Innovations”.



Wynalazek nadzieją dla światowej medycyny

Technologia opracowana i doskonalona przez Macieja Mańkę może pozwolić na przetestowanie w warunkach laboratoryjnych, jaki wpływ na ludzki organizm i jego poszczególne organy, mają wszelkie, nawet najmniejsze bakterie i wirusy. Chip umożliwi testowanie nowych leków, np. przeciwko nowotworom czy AIDS, w zupełnie nowych warunkach. Nie trzeba przy tym wykorzystywać do testów zwierząt. Leki będą badane na ludzkich komórkach, bez ryzyka wystąpienia negatywnych zmian w organizmie człowieka.

Jeśli projekt Macieja Mańki będzie kontynuowany, w przyszłości mogą powstać skuteczne leki, które szybko przejdą etap testowania na ludzkich komórkach i będą mogły być stosowane z powodzeniem w warunkach klinicznych na chorych pacjentach. Być może umożliwi to wyleczenie tych osób, dla których obecnie nie istnieje ratunek w konwencjonalnych metodach leczenia. Podczas kongresu młody naukowiec miał szansę zaprezentować się szerokiemu gronu inwestorów i osób zaznajomionych z branżą medyczną, które mogą go wspomóc w prowadzeniu dalszych badań. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*