Operacja bariatryczna bez cięcia skalpelem

Przy wykonywaniu operacji chirurgicznych naturalnym ich etapem jest przecinanie powłok skórnych przy użyciu noża. Obecnie specjaliści bariatrzy coraz częściej przeprowadzają operacje chirurgiczne leczenia otyłości laparoskopowo, co zmniejsza konieczne nacięcia na brzuchu, za pomocą których do wnętrza jamy brzusznej wprowadzany jest laparoskop. Polscy lekarze przeprowadzili jednak operację bariatryczną, polegającą na zmniejszeniu żołądka, w ogóle bez cięcia skalpelem.Ewolucja chirurgii bariatrycznej 

Otyłość i nadwaga w dzisiejszych czasach urosły już do miana epidemii w krajach wysokorozwiniętych. Nawet co druga osoba w USA czy w Wielkiej Brytanii walczy z nadprogramowymi kilogramami. Z tego też powodu rozwinęła się chirurgiczna metoda leczenia otyłości – chirurgia bariatryczna.

Powstała ona już w latach 70. XX wieku. Wówczas jednak operacje bariatryczne były bardzo inwazyjne, przez co wiązały się z ryzykiem wielu powikłań, a pacjent przez wiele tygodni musiał przechodzić bolesną rekonwalescencję. Chirurg przeprowadzający operację musiał rozcinać cały brzuch pacjenta, aby dostać się do układu pokarmowego.

Po około 20 latach zaczęto odchodzić od tego modelu operacji bariatrycznych, na rzecz laparoskopii. Operacje laparoskopowe w bariatrii są obecnie powszechnie. Polegają na wykonaniu kilku niewielkich nacięć na brzuchu pacjenta, przez które wprowadzane są specjalne prowadnice, w jakich umieszczane są miniaturowe narzędzia chirurgiczne oraz kamera przekazująca obraz z pola operacyjnego do monitora, który umieszczany jest na sali.

W XXI wieku nastąpiła kolejna ewolucja w bariatrii, którą jest technika endoliminarna przeprowadzania operacji.

 

Operacja metodą przez usta

W szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu odbyła się innowacyjna operacja bariatryczna, która polegała na zmniejszeniu żołądka metodą przez usta. Była to pierwsza taka operacja wykonana w Polsce tzw. techniką endoluminarną. Pozwoliła na skuteczne zoperowanie chorego pacjenta przez naturalne otwory ciała – w tym przypadku przez usta, bez konieczności nacinania w jakimkolwiek stopniu jamy brzusznej.

W połowie września tego roku w Polsce wykonano łącznie trzy pierwsze zabiegi zmniejszenia żołądka u pacjentów chorujących na otyłość metodą endoluminarną, które przeprowadził dr Gontrand Lopez-Nava Breviere. Jest on ekspertem w dziedzinie chorób układu pokarmowego i endoskopii. Asystował mu polski pionier nowoczesnej techniki bariatrycznej – dr med. Aleksander Sowier, specjalista chirurgii ogólnej, Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Minimalnie Inwazyjnej i Urazowej w Szpitalu im. F. Raszei w Poznaniu.

Operacje polegały na wprowadzeniu przez usta pacjenta do żołądka endoskopu, ze specjalną głowicą. W ten sposób lekarze zszywali żołądek od wewnątrz, dokonując jego podziału na część większą i mniejszą, która jako pierwsza zapełnia się w trakcie jedzenia. Obie części pozostały w ciele pacjenta.

Zaletą techniki endoluminarnej jest mała inwazyjność dla organizmu pacjenta, co ogranicza ryzyko powikłań, jakie nierozerwalnie związane są z naruszeniem powłok brzusznych. Dzięki temu rekonwalescencja po zabiegu jest krótka i mało uciążliwa. Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*