Onycholiza choroba paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

Onycholiza to zaburzenie struktury paznokcia, które charakteryzuje się oddzieleniem płytki paznokcia od łożyska. Nieprawidłowy przylegający do łożyska paznokieć nie chroni prawidłowo przed przenikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych, co może doprowadzić do wszelkiego rodzaju stanów zapalnych. Czym dokładnie jest onycholiza paznokci, jak wygląda leczenie?

Onycholiza paznokcia – co to jest?

Onycholiza to choroba paznokci, która objawia się oddzieleniem płytki od łożyska, należy dodać, że jest to całkowicie bezbolesne. Przypadłość dotyczy zarówno paznokci u dłoni, jak i u stóp. Mimo że schorzenie nie sprawia bólu, zbagatelizowane lub nieprawidłowo zdiagnozowane może wywołać niekorzystne dla organizmu konsekwencje.

Onycholiza

W początkowym stadium onycholiza paznokcia objawia się jasnym przebarwieniem, następnie na skutek oddzielenia się paznokcia od łożyska powstają wolne przestrzenie oraz pęcherzyki powietrza. W związku z tym, że pomiędzy łożyskiem, a płytką paznokcia powstaje wolna przestrzeń do organizmu, wnikają szkodliwe drobnoustroje, które mogą skutkować wystąpieniem stanu zapalnego lub grzybicy. Nieleczona onycholiza paznokcia może przyczynić się do wystąpienia dolegliwości bólowych, a na skutek zgromadzonych pod płytką zanieczyszczeń wystąpić może nieprzyjemny zapach.

Onycholiza po hybrydzie i inne przyczyny jej występowania

Najczęściej wskazywana przyczyna wystąpienia zmian płytki paznokcia? Onycholiza po hybrydzie – twierdzenie jak najbardziej mylne, bowiem zmian powodujących oddzielenie płytki paznokcia od łożyska jest o wiele więcej! Owszem, onycholiza może wystąpić po nakładaniu lakieru hybrydowego, lecz w momencie, gdy zabieg kosmetyczny zostanie nieprawidłowo przeprowadzony, np. poprzez nadmierne spiłowanie wierzchniej warstwy płytki paznokcia. Do wystąpienia zmian na płytce paznokcia przyczynić się może także nieumiejętne ściągnie hybrydy – należy zastosować do tego odpowiednio przeznaczone preparaty, lakieru absolutnie nie można piłować czy samodzielnie „zrywać”. Onycholiza po hybrydzie może również wystąpić na skutek preparatów stosowanych do wykonania manicure hybrydowego – mają one bardzo silne działanie i bezpośrednio ingerują w płytkę paznokcia. Pocieszający jest jednak fakt, że zabieg ten najczęściej przeprowadzany jest przez specjalistów z zastosowaniem bezpiecznych preparatów.

Onycholiza paznokci może mieć również zupełnie inne podłoże – najczęściej odrywanie się płytki paznokci od łożyska spowodowane jest urazem mechanicznym. Wystarczy jedno, mocne uderzenie, aby uszkodzeniu uległa płytka paznokcia, czego konsekwencją może być onycholiza paznokcia. W przypadku paznokci u stóp za najczęstszą przyczynę wystąpienia schorzenia wymienia się noszenie zbyt ciasnego obuwia, które powoduje duży nacisk na paznokieć oraz naruszenie płytki podczas chodzenia.

Według przeprowadzonych badań za wystąpienie onycholizy najczęściej odpowiedzialne są choroby, takie jak: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca czy łysienie plackowate. Zmiany w obrębie płytki paznokcia pojawić się mogą również u osób cierpiących na: cukrzycę, nadczynność tarczycy lub dolegliwości ze strony układu krążenia. Na uwadze warto mieć również, że rozwojowi onycholizy może sprzyjać nieodpowiednia dieta oraz niedobory witamin, głównie żelaza.

Onycholiza leczenie

Najczęściej pojawiająca się fraza poszukiwana w wyszukiwarce internetowej, dotycząca odklejania się paznokcia od łożyska? „Onycholiza leczenie” oraz „onycholiza po hybrydzie leczenie” – nic dziwnego, bowiem przypadłość należy szybko i skutecznie zdiagnozować, aby zadbać o zdrowie

i kondycję swojego organizmu! W momencie, gdy zauważymy zmiany na płytce paznokcia, takie jak: białe kreski czy zaróżowienie należy udać się do podologa lub dermatologa. Który ustali przyczynę wystąpienia dolegliwości i zaleci odpowiednią terapię. Główny, elementem leczenia onycholizy paznokci jest eliminowanie czynników, które mogą ją wywoływać oraz odpowiednia pielęgnacja płytki paznokcia – zaleca się dezynfekowanie, stosowanie odżywek pobudzających łożysko do odbudowy oraz skrócenie długiej płytki paznokcia. W czasie leczenia onycholizy należy zrezygnować z zabiegu manicure hybrydowego oraz malowania paznokci lakierem. 

Onycholiza po hybrydzie jak leczyć – domowe sposoby

Jeżeli po ściągnięciu lakieru hybrydowego (ale i nie tylko), zauważysz płytce paznokcia zmiany, które mogą wskazywać na początkowe stadium onycholizy, możesz skorzystać z domowych sposobów i samodzielnego leczenia. Do terapii można wykorzystać olejek herbaciany, który wykazuje działanie bakteriobójcze.

Autor: Patrycja Trendel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*