Olejek terpentynowy – wielki powrót!

Olejek terpentynowy zwany także terpentyną oczyszczoną lub francuską, pozyskuje się z sosny i produkowany jest z terpentyny balsamicznej za pomocą rektyfikacji. Uzyskany tą metodą produkt końcowy, znalazł swoje zastosowanie w wielu dziedzinach m.in. w malarstwie oraz w przemyśle farmaceutycznym.

Olejek terpentynowy trucizna czy lekarstwo?

Olejek terpentynowy ma postać krystalicznej bezbarwnej lub lekko żółtawej cieczy o bardzo charakterystycznym, sosnowym zapachu – zapachu bardzo dobrze znanym artystom malarzom i farmaceutom, ponieważ w tych dwóch dziedzinach znalazł on główne zastosowanie. Surowiec ten nie jest żadnym novum, choć mogłoby się tak wydawać, ponieważ cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem – zwłaszcza w kręgu osób zwróconych ku niekonwencjonalnym metodom leczenia. Trend ten uczynił olejek terpentynowy nie tylko lekiem stosowanym wyłącznie w recepturze aptecznej i preparatem do użytku zewnętrznego – jak zakłada jego charakterystyka, ale także lekiem stosowanym wewnętrznie, co jest zjawiskiem bardzo niepokojącym, biorąc pod uwagę działanie psychoaktywne i toksyczne tego olejku.

olejek terpentynowy

Zastosowanie olejku terpentynowego

Olejek terpentynowy zarejestrowany jest w naszym kraju jako lek recepturowy do użytku zewnętrznego i jak podaje Farmakopea Polska – biblia farmaceutów, surowiec ten skutecznie oddziałuje na zakończenia nerwowe, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i działanie rozgrzewające. W lekach sporządzanych w recepturze aptecznej, olejek terpentynowy dodawany jest według przepisu m.in. do maści o charakterze rozgrzewającym i przeciwbólowym – dobrze sprawdza się w leczeniu bólu pochodzenia reumatycznego oraz w bólach stawowych i kostnych – choć praktyka ta jest ograniczana ze względu na skutki niepożądane, które może wywołać olejek terpentynowy (działanie psychoaktywne). Należy jednak wziąć pod uwagę, że olejek terpentynowy jako składnik recepturowy dodawany do maści i mazideł ma ograniczoną trwałość, jest lotny i ulega polimeryzacji, dlatego zarówno sam olejek terpentynowy, jak i preparaty, do których został dodany powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętym opakowaniu – najlepiej wykonanym z ciemnego szkła i z dala od źródła światła. Ze względu na swoje właściwości rozgrzewające olejek ten znalazł także zastosowanie jako dodatek do rozgrzewających, leczniczych kąpieli oraz do masażu leczniczego. W świecie artystycznym, olejek terpentynowy traktowany jest jako rozpuszczalnik do sporządzania werniksów i do konserwacji obrazów, a także jako zmywacz. Olejkiem tym można także usuwać uporczywe plamy.

Gdzie kupić olejek terpentynowy?
Terpentynę oczyszczoną dostaniemy zarówno w specjalistycznych sklepach dla artystów plastyków, jak i w aptece – jest to lek wydawany bez przepisu lekarza. Apteka na ten moment jest najpewniejszym i łatwo dostępnym źródłem dla osób chcących nabyć ten olejek, a surowiec zakupiony w aptece stacjonarnej, czy też w aptece internetowej posiada status leku recepturowego. Skład jakościowy i ilościowy olejku, zależy od gatunku sosny z którego pochodzi żywica do jego produkcji, niestety na etykiecie leku nie znajdziemy takiej informacji. Niektóre źródła podają także zastosowanie olejku terpentynowego w aromaterapii i do dezynfekcji otoczenia, choć powinno to być działanie ostrożne, ponieważ cały czas należy pamiętać o tym, że olejek terpentynowy może wywoływać skutki uboczne niekorzystne dla zdrowia. Olejku terpentynowego bezwzględnie nie można stosować u dzieci oraz u osób chorych na astmę.

Autor: tech.farm. Anna Bawer

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*