Oddychanie smogiem może zaostrzyć objawy koronawirusa

Pandemia COVID-19 wciąż zbiera żniwo na całym świecie, dlatego naukowcy postawili sobie za cel zidentyfikowanie czynników środowiskowych, które wpływają na zwiększenie przypadków śmiertelnych. Liczne badania, w tym te przeprowadzone przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (EPA) wykazały, że wdychanie cząsteczek smogowych PM2,5 może zaostrzyć objawy COVID-19 i drastycznie zmniejszyć szanse na wyzdrowienie.

Czym jest smog i jak wpływa na zdrowie

Smog to zawieszona w powietrzu mieszanka m.in. pyłów, metali ciężkich i węglowodorów aromatycznych, która powstaje w sposób nienaturalny, w wyniku działalności człowieka.

W naszym kraju za powstawanie smogu odpowiada przede wszystkim palenie w piecach „kopciuchach”, transport drogowy oraz działalność fabryk.

Badania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku wskazują Polskę jako kraj o najniższej jakości powietrza w całej Unii Europejskiej – wśród 20 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast, aż 16 to miasta polskie.

Składniki wdychanego smogu atakują cały organizm człowieka i są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i kobiet w ciąży.

Udowodniono, że niska jakość powietrza ma wpływ na liczbę przedwczesnych zgonów – nawet 50 tys. osób w skali roku i to tylko w naszym kraju.

Choroby, które są bezpośrednio powiązane ze smogiem to m.in.:

  • choroby serca, w tym choroba niedokrwienna, zawał, nadciśnienie, niewydolność mięśnia sercowego;
  • choroby układu oddechowego: częste infekcje dróg oddechowych, zaostrzone objawy astmy;
  • choroby nowotworowe, zwłaszcza rak płuca;
  • choroby wynikające z pogorszenia stanu psychicznego, w tym depresja;
  • patologiczny przebieg ciąży i zaburzenia rozwoju płodu;

Osłabiony działaniem smogu organizm jest łatwym celem dla koronawirusa, który również znacząco osłabia układ oddechowy. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem sprawia, że przebieg COVID-19 jest znacznie cięższy i zwiększa się ryzyko zgonu.

Niestety smogiem oddychamy często przez całą dobę, ponieważ wpada on do naszych domów i mieszkań. Jak go zwalczyć?

Smog w domu? Wybierz oczyszczacz powietrza

Nowoczesne oczyszczacze powietrza są zdolne do wychwytywania pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10, głównego i bardzo niebezpiecznego składnika smogu.

Wszystko dzięki filtrowi HEPA, który wykonany jest z cienkiego materiału filtracyjnego złożonego w „harmonijkę”, co zapewnia dużą powierzchnię filtracji przy niewielkim oporze przepływu powietrza. Filtry sprawiają, że oczyszczacz powietrza usuwa zanieczyszczenia o wielkości 0,003-10 µm, a więc zarówno mikroskopijne pyły zawieszone, jak i cząstki widoczne gołym okiem, np. kurz.

Oczyszczacz powietrza dobierz do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie pracował – najlepiej, by na każde 10 m² przypadało ok. 80 m³/h wydajności CADR (tyle powietrza oczyszczacz przefiltruje w ciągu godziny).

Najlepsze oczyszczacze powietrza w roku 2020, w tym takie marki jak Sharp, Klarta, Xiaomi czy Lifaair, znajdziesz na stronie Homespot.

Źródła:

  1. https://advances.sciencemag.org/content/6/45/eabd4049 
  2. https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/smog-i-zanieczyszczenie-powietrza-wplyw-na-zdrowie,3711,n,3707 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*