Oczyszczacz powietrza gwarancją na pozbycie się alergenów?

Choroby alergiczne są już ogólnoświatowym problemem zdrowia publicznego. W Polsce dotyczą one aż 30% społeczeństwa, a z każdym rokiem alergików przybywa. Dodatkowo dane z ostatnich 25 lat potwierdzają, że globalne ocieplenie klimatu i zwiększona emisja dwutlenku węgla może mieć wpływ na wydłużenie okresu pylenia roślin i zwiększenie jego intensywności.

Alergeny wokół nas

Zjawisko wzrostu poziomu pyłków jest najbardziej zauważalne na terenie miast, gdzie sadzi się drzewa nieowocujące, o męskich, a więc mocniej pylących kwiatostanach. Mieszkańcy aglomeracji są więc paradoksalnie bardziej narażeni na kontakt z tymi alergenami wziewnymi, niż mieszkańcy wsi. 

Alergikom nie sprzyja również smog. Wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza wpływa na pogłębienie się reakcji alergicznych, ponieważ alergeny wdychane wraz ze smogiem tworzą niebezpieczną dla zdrowia mieszankę – płuca nie są w stanie jej przefiltrować, a system immunologiczny zaczyna się bronić, tworząc stany zapalne.

Prócz pyłków, najsilniej uczulającymi alergenami są roztocza kurzu, pleśń i białka znajdujące się np. w ślinie zwierząt domowych. Kontakt z nimi może u osoby uczulonej powodować szereg objawów, m.in.:

  • katar i świąd nosa,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie zatok,
  • duszności.

W walce z alergenami w mieszkaniu pomocny i najbardziej efektywny jest oczyszczacz powietrza.

Skuteczny oczyszczacz powietrza (nie tylko) dla alergików

Zadaniem urządzenia oczyszczającego jest filtrowanie powietrza, by w miarę możliwości pozbawić je zanieczyszczeń i oddać do pomieszczenia w oczyszczonej postaci. 

Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli, jednak jeśli oczyszczacz powietrza  ma być przeznaczony dla alergików, powinien być wyposażony przede wszystkim w filtr HEPA. Jest on gwarancją wysokiego poziomu filtracji alergenów – zatrzymuje pyły zawieszone, kurz, sierść,  zarodniki pleśni oraz znaczną część wirusów i bakterii. 

Jeżeli reakcje alergiczne są wywoływane również przez zanieczyszczenia gazowe (np. zawarty w dymie tytoniowym formaldehyd), rozwiązaniem będzie filtr zawierający węgiel aktywny. Składnik ten odpowiada również za usuwanie brzydkich zapachów.

Jak dobrać oczyszczacz do pomieszczenia?

Pierwszym krokiem jest określenie wielkości pomieszczenia, w którym oczyszczacz będzie pracował. Każdy producent oblicza rekomendowaną powierzchnię na swój własny sposób, niekiedy przekłamując rzeczywistą wydajność. 

Najlepiej jest przyjąć, że na każde 10 m² pomieszczenia o wysokości maks. 2,7 m powinno przypadać 80 m³/h wydajności wyrażonej w CADR (objętość powietrza, które zostaje oczyszczone w ciągu godziny przez urządzenie wyposażone w system filtrujący).

Wydajność oczyszczania może być wyrażona również przy pomocy maksymalnego przepływu powietrza, tzn. ilości powietrza przepływającego w tym samym czasie, co w przypadku CADR, ale przez oczyszczacz bez filtrów. Nie są to pojęcia wymienne – CADR jest zawsze niższy od przepływu powietrza o 20-30%. 

Oczyszczacz powietrza do 40 m²

Oczyszczaczem rekomendowanym do powierzchni maksymalnej 40 m² jest np. Klarta Forste 3 (300 m³/h CADR).  Wszystkie oczyszczacze marki Klarta posiadają bardzo skuteczne filtry, które usuwają do 100% smogu i alergenów. Charakteryzują się również inteligentnym trybem pracy – potrafią samodzielnie dostosowywać tempo filtracji do aktualnego stanu powietrza.

W trybie automatycznym Klarta Forste 3 opiera się na danych z czujnika pyłu zawieszonego PM 2,5, który jest uznawany za główny wyznacznik jakości powietrza. W momencie, gdy zanieczyszczenia pojawią się w zasięgu jego pracy, obroty wentylatora zwiększają się, a gdy stan powietrza ulega poprawie, tempo wentylatora zmniejsza się, ograniczając hałas i minimalizując zużycie energii elektrycznej.

Źródło: https://smoglab.pl/cieplejszy-klimat-to-powazny-problem-dla-alergikow-dane-z-25-lat-potwierdzaja-zwiazek/ 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*