Oceaniczna bakteria nadzieją dla chorych na raka prostaty

Szacuje się, że co roku lekarze diagnozują w Polsce kolejne 10 tys. nowych przypadków raka prostaty. Skala problemu jest więc coraz większa. Taka diagnoza dla wielu panów wydaje się wyrokiem śmierci, podczas gdy wcześnie wykryty nowotwór prostaty może być efektywnie leczony, a mężczyzna może wrócić do pełni sił. Zwłaszcza że pojawiają się nowatorskie, skuteczne metody leczenia tego schorzenia.Badania nad rakiem prostaty

W 47 szpitalach w 10 europejskich krajach przeprowadzono badania nad nową metodą leczenia raka prostaty. Wzięło w nich udział 413 mężczyzn z rakiem prostaty o niskim stopniu agresywności, ale tylko 196 z nich poddano innowacyjnej terapii z zastosowaniem technologii laserowej oraz oceanicznej bakterii. Pozostałe 217 panów było leczonych tradycyjnie, a ich stan zdrowia podlegał ścisłej obserwacji przez lekarzy.

Okazało się, że u prawie połowy – dokładnie 49 proc. mężczyzn leczonych nowym sposobem, nastąpiła remisja choroby. Rak cofnął się, a pacjent wracał do zdrowia. W drugiej tradycyjnie leczonej grupie pacjentów wyniki nie były takie optymistyczne, ponieważ objawy raka prostaty zniknęły tylko u 14 proc. pacjentów.

Liderem projekty był prof. Mark Emberton z Uniwersytetu Londyńskiego. Jest on z nich bardzo zadowolony i ostrożnie przyznaje, że być może zrewolucjonizują one leczenie nowotworu prostaty i innego typu nowotworów w przyszłości.

Bakteria walcząca z rakiem

W nowatorskiej metodzie leczenia pacjentów z objawami raka prostaty zastosowano naczyniową terapię fotodynamiczną, nazywaną w skrócie VTP, od anglojęzycznego wyrażenia: targeted photodynamic therapy. Opiera się ona na wstrzykiwaniu do krwiobiegu pacjenta pewnej substancji, a następnie aktywowaniu jej do działania światłem lasera. W preparacie wstrzykiwanym pacjentom znalazła się substancja z oceanicznej bakterii – lek WST11. Bakteria pochodzi z dna oceanu i rozwija się tam niemalże w całkowitej ciemności. Pod wpływem światła lasera jej systemy odpornościowe się włączają, a ona sama staje się toksyczna i zabija komórki nowotworowe, a przy tym nie uszkadza prostaty pacjenta.

Prace nad włączeniem takiej metody leczenia onkologicznego pacjentów z rakiem prostaty dopiero ruszyły, z początkiem 2017 roku. Zadaniem naukowców jest zbadanie, czy bakteria oceaniczna tak samo dobrze poradzi sobie z walką z komórkami bardziej agresywnych odmian nowotworów prostaty. Jak dotychczas terapia fotodynamiczna, której częścią jest wspominana bakteria, nie stanowiła podstawowej metody leczenia pacjentów z nowotworem stercza. Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*