Objawy zapalenia zatok czołowych i ich powikłania

 Zatoki czołowe to przestrzenie wypełnione powietrzem znajdujące się nad oczodołami. Każdy posiada dwie symetrycznie położone zatoki czołowe, jednak ich rozmiar może być u każdego inny. Zatoki te są przedzielone przegrodą i wyścielone błoną śluzową. Opróżnianie tych zatok w trakcie trwającego stanu zapalnego jest stosunkowo łatwe, gdyż ujście do jamy nosowej znajduje się u ich podstawy.

Objawy zapalenia zatok czołowych

Tak jak w przypadku większości stanów zapalnych zatok najbardziej charakterystycznym objawem stanu zapalnego zatok czołowych jest silny ból głowy. Ból ten dominuje najczęściej rano, nasila się przy ucisku i może promieniować aż do czubka głowy. Wzrost intensywności bólu następuje również przy wysiłku fizycznym, smarkaniu, kaszlu jak i przy zwykłym pochylaniu się.
 

Osoby cierpiące na stan zapalny zatok czołowych mogą zaobserwować u siebie również: łzawienie, obrzęk, osłabienie, światłowstręt, czasem nawet wysoką temperaturę i zaburzenia węchu. Zapalenie zatok czołowych bardzo często wtóruje z zapaleniem zatok sitowych. Dlatego też odczuwalny może być również ból przy ucisku w kącikach oczu    

Diagnoza i powikłania zapalenia zatok czołowych

Najważniejsze jest aby udać się w porę do lekarza. Jeśli rozmowa o objawach nie jest wystarczająca lekarz może skierować pacjenta na badanie RTG lub tomografię komputerową. Dzięki tym badaniom otrzymuje się obraz zatok, które w przypadku stanu zapalnego są zacienione czyli wypełnione wydzieliną. W przypadku intensywnego stanu zapalnego należy podejść do sprawy dość poważnie, gdyż powikłania nieleczonego stanu zapalnego zatok czołowych mogą być drastyczne w skutkach. Zdarzyć może się bowiem, że dojdzie do powstania ropnia nadtwardówkowego, który może wniknąć w warstwę oponową mózgu i spowodować zapalenie opon mózgowych. Kolejnym powikłaniem nieleczonego stanu zapalnego zatok czołowych może być ropień podokostnowy, który może przebić się przez ścianę zatoki czołowej.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*