Objawy i przyczyny choroby wrzodowej żołądka

Schorzenia układu pokarmowego są uciążliwe dla pacjentów i często obniżają znacznie poczucie życiowego komfortu. Utrudniają lub nawet uniemożliwiają wykonywanie prostych, codziennych czynności, generując trudny do zniesienia ból brzucha. Może on wskazywać na rozwój choroby wrzodowej żołądka.

Opis schorzenia

Choroba wrzodowa najczęściej obejmuje swym zasięgiem żołądek i dwunastnicę. Charakteryzuje się ona występowaniem wrzodów trawiennych w tych organach. Wrzód to nic innego, jak ubytek śluzówki żołądka. Wrzody są określane mianem choroby cywilizacyjnej, bowiem choruje na nie coraz więcej osób na całym świecie. Owrzodzenia początkowo pojawiają się na śluzówce żołądka, a następnie wnikają w głębsze jego warstwy. Mogą powodować nawet przedziurawienie ściany narządu, przez co stan pacjenta diametralnie się pogarsza.
 

Przyczyny występowania schorzenia

Naukowcy dowodzą, że główną przyczyną pojawienia się i rozwoju choroby wrzodowej żołądka jest działalność w układzie pokarmowym bakterii Helicobacter pylori, wywołującej zapalenie błony śluzowej żołądka. Nie tylko jednak bakterie odpowiadają za zachorowania na wrzody coraz większej liczby osób. Do możliwych przyczyn choroby wrzodowej zaliczamy:
 

  • życie w warunkach permanentnego stresu,
  • nadużywanie alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • prowadzenie nieprawidłowej diety, bogatej w produkty wysoko przetworzone,
  • przewlekłe stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Jak rozpoznać chorobę wrzodową?

Skąd mamy wiedzieć, że w naszym żołądku lub dwunastnicy rozwijają się owrzodzenia błony śluzowej, które mogą doprowadzić do poważnego, uciążliwego schorzenia? Trzeba dokładnie wczytać się w sygnały, jakie wysyła nam nasz organizm. Pierwszym objawem choroby wrzodowej żołądka jest silny, stały ból brzucha, któremu często towarzyszy uczucie pieczenia. Ból zlokalizowany jest najczęściej w dołku podsercowym i pojawia się w maksymalnie dwie godziny po posiłku. Cofanie się treści pokarmowej, niestrawność i zgaga to kolejne, bardziej charakterystyczne symptomy choroby wrzodowej.  Oprócz nich chorzy skarżą się na:
 

  • nudności i wymioty,
  • nagły spadek masy ciała,
  • zaparcia lub biegunki,
  • zmęczenie.

Pacjenci zgłaszający się z takimi objawami do lekarza rodzinnego powinni zostać skierowani do gastrologa, który w ramach diagnostyki choroby wrzodowej zleci badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli gastroskopię. Pozwala ona na sprawdzenie wewnętrznej śluzówki żołądka i pobranie wycinków w celu diagnostyki zakażenia bakterią Helicobacter pylori.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*