Objawy i leczenie zaćmy
RedakcjaJak objawia się zaćma? Skąd wiadomo, ze to zaćma a nie jaskra? Jak wykryć zaćmę? Jakie są możliwości terapeutyczne? Czy zaćma może być odwracalna?
Jak objawia się zaćma?
Zaćma nabyta starcza stanowi najpowszechniejszą postać tego schorzenia. Choroba przebiega zwykle postępująco, doprowadzając stopniowo do pogarszania jakości widzenia. Na początku obraz może stać się nieco mniej wyraźny, przymglony, jakby „za mlekiem”. Pogarsza się ostrość wzroku, jak i możliwość wyraźnego widzenia czasami z bliży, czasem z dali. Choroba nie wątpliwie z czasem utrudnia codzienne funkcjonowanie. Schorzenie może doprowadzić do całkowitej ślepoty obuocznej. Nie rzadko pierwszym objawem zaćmy u dzieci jest zez lub oczopląs. W przypadku zaćmy wrodzonej całkowitej od urodzenia zaobserwować można białe źrenice i charakterystyczny objaw Franceschettiego, polegający na tarciu gałek ocznych dłońmi zaciśniętymi w piąstki. W pozostałych postaciach katarakty zmętnienie soczewki nie jest tak ewidentnie widoczne. W miarę zaawansowania procesu widoczne staje się powszechnie zwane „bielmo”, czyli po prostu zmętniała soczewka zmieniająca kolor źrenicy.
Czy zaćma zawsze dotyczy obu oczu?
Zaćma może dotyczyć tylko jednego oka, ale może również obu. Stopień zaawansowania katarakty w gałkach ocznych nie musi być taki sam. Czasami jedno oko podlega wcześniejszym przemianom niż drugie.
Czy zaćma może być odwracalna?
Jedyną znaną przyczyną katarakty, którą można cofnąć jest galaktozemia. U osób nie przestrzegających zaleceń dietetycznych w przebiegu galaktozemii, czyli unikających do końca życia zwłaszcza produktów mlecznych, dochodzi do zmętnienia soczewki. Ta postać dotyczy przede wszystkim dzieci. Po wprowadzeniu restrykcji żywieniowych czasami udaje się wyeliminować zmiany i przywrócić pierwotny wygląd soczewki. Zaćma galaktozowa jest jedyną postacią katarakty, którą można cofnąć.
Jak odrożnić zaćmę od jaskry?
Obie choroby gałki ocznej są najczęściej spotykane w starszym wieku i przez starszych ludzie nie rzadko mylone. Z medycznego punktu widzenia stanowią zupełnie odrębne patologie. Istotą zaćmy jest zmętnienie soczewki doprowadzające do pogorszenia widzenia i wymagające zwykle leczenia operacyjnego. Jaskra natomiast wywołana jest utrudnieniem odpływu cieczy wodnistej z komór gałki ocznej, skutkiem czego w gałce panuje zbyt wysokie ciśnienie. Schorzenie to poza przewlekłym przebiegiem, może charakteryzować się napadami bólu głowy, pogorszenia widzenia, bólu brzucha, wymiotów, wynikającymi z blokady kąta przesączania oka, którym ciecz wodnista naturalnie powinna odpływać. Jaskrę leczy się przede wszystkim farmakologicznie. Do odróżnienia obu schorzeń wystarczy dokładnie zebrany wywiad i badanie przedmiotowe.
Jak wykryć zaćmę?
Katarakta należy do schorzeń, które nie sprawiają trudności diagnostycznych ze względu na jednoznaczny obraz kliniczny. Dokładny opis dolegliwości oraz ocena gałki ocznej wystarczają do postawienia prawidłowego rozpoznania.
Jak można leczyć zaćmę?
Istotą zaćmy jest zmętnienie soczewki zaburzające prawidłowe widzenie. Jedyną potencjalnie odwracalna postacią katarakty za pomocą leczenia dietetycznego jest zaćma galaktozowa. Wszystkie pozostałe wymagają leczenia operacyjnego. Terapia zabiegowa może polegać na całkowitym usunięciu soczewki bądź tylko jej elementów z następowym umieszczeniem nowej soczewki. Po operacji chory często zmuszony jest do korzystania z okularów lub soczewek, jednak komfort „czystego” obrazu jest tego wart.
Dodaj komentarz