Objawy chorej wątroby
RedakcjaWątroba jako największy gruczoł w ludzkim organizmie odpowiedzialna jest za wiele funkcji, a jego największym wrogiem jest tłuste jedzenie i alkohol. Choroby wątroby rozwijają się przez długi czas bezobjawowo. Warto podkreślić, że gruczoł w przeciwieństwie do innych organów nie daje sygnałów bólowych ze względu na brak połączeń nerwowych, a ból w prawym podżebrzu wynika z rozciągania i podrażniania przez powiększoną wątrobę błony surowiczej. Poznajmy dziś objawy chorej wątroby!

Objawy skórne chorej wątroby
Chorobom wątroby towarzyszą charakterystyczne i często dokuczliwe objawy skórne, które wywołane są zaburzeniami metabolizmu wątrobowego. Przyczyną zmian widocznych na skórze twarzy i w innych lokalizacjach są niedobory białek i wahania hormonalne. Najczęściej spotykanym objawem skórnym identyfikowanym jako sygnał wysyłany przez chorą wątrobę są pajączki naczyniowe – pojawiają się na twarzy, nogach, rękach oraz klatce piersiowej. Medycznie klasyfikowane są jako pajączki wątrobowe lub naczyniaki gwiaździste. Towarzyszą one najczęściej ciężkim uszkodzeniom wątroby, głównie marskości wątroby wywołanej alkoholem – dlatego też osoby z przebarwieniami, czerwonymi plamami na twarzy oraz pajączkami na nosie i policzkach kojarzone są z przewlekłym nadużywaniem alkoholu. Niewydolność wątroby wywołuje również zmiany skórne na dłoniach, jest to tak zwany rumień dłoniowy, który również diagnozowany jest przy przypadłości marskości wątroby. Objawy sygnalizujące chorą wątrobę pojawiają się również na paznokciach – są one zgrubiałe i uwypuklone, dodatkowo pojawiają się podłużne pobruzdowania i białe zabarwienie części płytki. Jednym z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów objawów chorej wątroby jest świąd skóry – dotyczyć on poszczególnych partii ciała – najczęściej dłoni, przedramion, nóg. Swędzenie skóry związane jest z utrudnieniem odpływu żółci – wywołuje to podrażnienie skóry przez odkładające się związki powstające wskutek nieprawidłowych przemian żółci – dolegliwość pojawia się najczęściej przy marskości wątroby.

Dolegliwości chorej wątroby ze strony przewodu pokarmowego
Objawy chorej wątroby pojawia się również ze strony przewodu pokarmowego, zaliczane są do nich najczęściej: bóle brzucha pojawiające się najczęściej w rzucie wątroby, brak apetytu, nudności, wymioty, a nawet obrzydzenia do jedzenia. W ciężkich przypadkach chorej wątroby dolegliwościom towarzyszy żółtaczka, która występuje pod wpływem nagromadzonej bilirubiny. Żółtaczka może być spowodowana patologiami wątroby np. wirusowe zapalenie wątroby, toksyczne uszkodzenie wątroby, marskość wątroby. Wraz z postępującą chorobę zżółknięcie obejmuje początkowo gałki oczne, a następnie skórę. W przebiegu chorób wątroby może dojść do powiększenia gruczołu, który podrażni błonę surowiczą i wywoła ból – wówczas wątroba wystaje spod łuku żebrowego i jest wyczuwalna dotykiem.
Inne dolegliwości towarzyszące chorej wątrobie
Oprócz zmian skórnych i dolegliwości przewodu pokarmowego do objawów sygnalizujących nieprawidłowości wątrobowych można zaliczyć inne, bardziej ogólne objawy, które często mogą być mylone z innymi schorzeniami. Zwiększa się wówczas poczucie zmęczenia i znużenia organizmu, które wywołane jest zakwaszeniem organizmu przez kwasy metaboliczne i pokarmowe.
Przy chorej wątrobie może pojawić się również biegunka – organizm próbuje w ten sposób pozbyć się zalegających toksyn, które nie zostały zneutralizowane przez wątrobę i woreczek żółciowy.
Często zgłaszanymi przez pacjentów objawami są: wzdęcia i uczucie rozpierania brzucha, jasna barwa stolca, zatrzymywanie wody w organizmie, krwawienie z dziąseł, siniaki oraz zmiany anatomiczne w podbrzuszu (widoczne powiększenie brzucha).
Dodaj komentarz