Objawy chorej wątroby – jak je rozpoznać?

Wątroba to organ o wielkim znaczeniu, który odpowiada m.in. za oczyszczanie i filtrowanie krwi z substancji toksycznych. Zaburzenia w jej funkcjonowaniu mają często destrukcyjny wpływ na cały organizm, dlatego też każdy z nas powinien wiedzieć, jak rozpoznawać objawy chorej wątroby, aby móc szybko zdiagnozować schorzenie i rozpocząć niezbędne leczenie.

Jak działa wątroba?

Jednym z głównych zadań wątroby jest oczyszczanie oraz filtrowanie krwi z substancji toksycznych. Oprócz funkcji detoksykacyjnej i filtrującej wątroba między innymi uczestniczy w procesach metabolicznych, produkuje żółć, wytwarza heparynę, enzymy, trójglicerydy i cholesterol. Przyczynia się do utrzymania właściwej gospodarki węglowodanowej, magazynuje żelazo i witaminy (A, B12, D i K). Unikalną właściwością wątroby jest jej zdolność do samoregeneracji, nie oznacza to jednak, że jest ona w stanie dobrze pracować, gdy jest nieustannie gnębiona śmieciowym jedzeniem, nadmierną ilością alkoholu oraz leków! Długotrwałe wystawianie wątroby na takie obciążenia niekorzystnie wpływa na jej funkcjonowanie, a z czasem znacząco upośledza jej czynność.

objawy chorej wątroby

Jak rozpoznać objawy chorej wątroby?

Czy łatwo zaobserwować u siebie objawy chorej wątroby? Niestety nie jest to takie proste! Nie zawsze objawy chorej wątroby jednoznacznie wskazują na jej schorzenia, ponadto niektóre choroby rozwijają się powoli przez wiele lat, nie dając początkowo żadnych objawów (czasem choroby wątroby mają całkowicie bezobjawowy przebieg). Zdarza się, że objawy chorej wątroby nie są zbyt charakterystyczne, przez co są identyfikowane jako symptomy innych schorzeń. Dość problematyczne jest również to, że chora wątroba nie boli (przez brak unerwienia czuciowego), a jak wiadomo silny ból to objaw, który najczęściej zmusza ludzi do szukania pomocy lekarskiej! Jako objawy chorej wątroby zalicza się bóle zlokalizowane po prawej stronie brzucha pod żebrami. Ich przyczyną jest to, że powiększona wątroba uciska inne organy lub podrażnia bądź rozciąga błonę surowiczą. Jakie jeszcze oznaki chorej wątroby powinny wzbudzić niepokój?

  1. dyskomfort i ból okolic brzucha – oprócz dolegliwości bólowych wywołanych przez powiększoną wątrobę, także skurcze w dole brzucha i uczucie pełności.
  1. obrzęki – na dłoniach, nogach (głównie wokół kostek) oraz na twarzy mogą pojawiać się obrzęki – najczęściej zaraz po obudzeniu, choć odczuwalne są również w ciągu dnia.
  1. zmiana koloru moczu – w wyniku wzrostu stężenia bilirubiny we krwi mocz zmienia kolor na ciemny.
  1. zmęczenie, pogorszenie samopoczucia, problemy z koncentracją i pamięcią – choć są to niespecyficzne objawy chorej wątroby, są one bardzo częste.
  1. świąd skóry – obejmujący całe ciało, a w szczególności kończyny górne i dolne.
  1. ból mięśni i stawów, suchość w jamie ustnej, krwawienie z nosa, bezsenność, utrata apetytu, spadek masy ciała, nudności.

Chora wątroba: objawy na skórze

Problemy wątroby bardzo często uwidaczniają się na skórze twarzy i całego ciała (niejednokrotnie to pierwsze pojawiające się oznaki chorej wątroby). Objawy chorej wątroby na twarzy to najczęściej przebarwienia, zmiany skórne i zażółcenie skóry. Ponadto oprócz zażółcenia i zaburzeń barwnikowych skóry (nie tylko twarzy, ale i ciała) pojawia się zażółcenie białkówki oka oraz kępki żółte (żółte lub pomarańczowe miękkie, podskórne złogi cholesterolu). Niepokoić może także nadmierna skłonność do zasinień i siniaków, jak również nadwrażliwość skóry na dotyk. Jako skórne objawy chorej wątroby należy wymienić pojawiające się na klatce piersiowej, na ramionach i szyi pajączki naczyniowe oraz rumień na dłoniach. Charakterystycznym objawem zaawansowanego stadium niektórych chorób wątroby jest tzw. objaw głowy meduzy (poszerzone żyły okołopępkowe) oraz skóra banknotowa (skóra przypomina papier, na którym drukowane są banknoty, jest pomarszczona i szorstka). Dodatkowo niezależnie od płci jednym z objawów chorej wątroby może być utrata owłosienia, w szczególności w okolicach intymnych, pod pachami i na przedramionach.

Objawy chorej wątroby: diagnostyka i leczenie

Nie zawsze rozpoznanie choroby wątroby jest łatwe. W przypadku objawów ogólnych postawienie właściwej diagnozy wymaga wielu badań, zaczynając od dokładnego wywiadu lekarskiego, poprzez badania palpacyjne, aż do testów laboratoryjnych (przede wszystkim próby wątrobowe – ALT, AST, ALP, GGTP, bilirubina, a przy podejrzeniu wirusowego zapalenia wątroby także badania na przeciwciała HBs lub anty-HCV) i badań obrazowych (w pierwszej kolejności USG wątroby). Dodatkowo konieczne może być wykonanie np. biopsji, elastografii, badania wątroby metodą FibroScan, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. W przypadku rozpoznania chorób wątroby lekarz wprowadza odpowiednie leczenie, opierające się przede wszystkim na terapii farmakologicznej oraz zbilansowanej diecie. Do najczęstszych chorób wątroby zalicza się: polekowe uszkodzenie wątroby, wirusowe zapalenie wątroby (WZW typu A, B, C), alkoholowe uszkodzenie wątroby, marskość wątroby, niealkoholowe stłuszczenie wątroby, wrodzone zaburzenia wątroby (w tym zespół Gilberta, hemachromatoza).

Czego nie lubi chora wątroba? Jak dbać o zdrowie wątroby?

Głównymi „niszczycielami” wątroby zmniejszającymi jej wydajność, są błędy żywieniowe. Niestety współczesna dieta pełna jest cukru i tłuszczów nasyconych, duża część spożywanego jedzenia to produkty wysokoprzetworzone. Dodatkowo problemem jest nadużywanie alkoholu, suplementów diety, a przede wszystkim leków na receptę i bez recepty (większość substancji czynnych jest metabolizowanych w wątrobie, w dodatku często wykazują one działanie hepatotoksyczne). Najprostszym sposobem na wsparcie wątroby jest oczywiście unikanie czynników obciążających, a najważniejszym jest utrzymywanie zdrowej diety. Należy do minimum ograniczyć cukry i tłuszcze nasycone oraz alkohol. Do codziennego jadłospisu należy wprowadzić jak najwięcej warzyw i owoców, które dostarczą antyoksydantów, a także zmniejszyć spożycie smażonych dań, mocno przetworzonej żywności, czerwonego mięsa, grzybów, ostrych przypraw. Korzystne dla wątroby jest również spożywanie posiłków o stałych porach i celebrowanie potraw, a nie jedzenie ich w pośpiechu. Wsparciem dla wątroby będą także zioła – koper włoski, pokrzywa, mięta, karczoch zwyczajny np. w postaci naparów, a także ostropest plamisty (cenne źródło sylimaryny) oraz fosfolipidy sojowe.

Wymienione objawy chorej wątroby powinny szczególnie zaniepokoić, gdy utrzymują się przez dłuższy czas. Zaleca się wówczas jak najszybciej umówić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Szczególnie uczulone na pojawiające się objawy chorej wątroby powinny być osoby ze schorzeniami przewlekłymi oraz osoby otyłe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*