Nowy super lek wprost z ziemi

Na całym świecie wykorzystywane są do leczenia infekcji bakteryjnych przeróżne antybiotyki. Problem w tym, że drobnoustroje chorobotwórcze tak mutują, że stają się wysoce odporne na leczenie antybiotykami. Potrzeba nowych, skutecznych substancji, które pozwoliłyby na skuteczną walkę z bakteriami. Być może odkrycie naukowców zmieni tę sytuację.Nowa substancja prosto z ziemi

Naukowcy z Uniwersytetu Rockeffelera w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, kierowani przez profesora Seana Brady`ego, odkryli nową klasę antybiotyków. Co ciekawe, wydobyli ją z nieznanych wcześniej mikroorganizmów, żyjących w glebie. Można powiedzieć, że substancja ta pochodzi wprost spod naszych stóp. Nowa klasa antybiotyków została nazwana malacidynami. Z pierwszych badań wykonanych z ich udziałem wyciągnięto obiecujące wnioski. Nowe antybiotyki są w stanie zwalczyć kilka superbakterii, całkowicie odpornych na dotychczas stosowane leki. Zabijają one na przykład MRSA, czyli gronkowca złocistego.

Testy na szczurach

Malacidyny są testowane już na szczurach zarażonych gronkowcem złocistym. Cząsteczka nowego antybiotyku skutecznie usunęła tę superbakterię z organizmu zwierząt. Bakteria nie wykazywała przy tym żadnych mechanizmów odporności, nawet po trzech tygodniach. Wyniki testów zostały opublikowane w czasopiśmie branżowym „Nature Microbiology”.

Najważniejsze jest nie tylko to, że malacidyny wydają się bardzo skutecznymi w działaniu antybiotykami, ale też i to, że ta nowa substancja nie powoduje przykrych konsekwencji zdrowotnych. Może więc być przełomem w branży farmaceutycznej i przy leczeniu lekoopornych postaci bakterii wywołujących infekcje u ludzi.

Naukowcy gaszą jednak emocje i podkreślają, że testowanie malacidyny z wykorzystaniem gryzoni to dopiero początek długiej drogi do wytworzenia skutecznego leku – nowego antybiotyku. Zanim do tego dojdzie, należy opracować, solidnie przetestować, w tym również na ludziach, nowy lek i dopiero będzie można dopuścić go do dystrybucji. Może to potrwać nawet kilka lat.

Od lat mówi się, że superbakterie, do których zalicza się również gronkowca złocistego, będą stawały się coraz trudniejsze do wyleczenia. Dlatego naukowcy pracują nad wynalezieniem zupełnie nowych formuł antybiotyków, które nie byłyby „znane” bakteriom. Dzięki temu nie zdążyłyby one wytworzyć przeciw nim mechanizmów obronnych. Leczenie infekcji bakteryjnych z zastosowaniem malacidynów daje szansę na to, że w przyszłości medycyna będzie dysponowała lekami skutecznymi w leczeniu infekcji drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*