Nowy lek na nadciśnienie

Nadciśnienie uznawane jest za chorobę cywilizacyjną, co oznacza, że występuje w krajach i społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Do rozwoju tego schorzenia przyczynia się wiele czynników, wśród których można wyróżnić stres, złą dietę i brak ruchu. W Polsce na nadciśnienie choruje co trzeci dorosły Polak, choć wielu nie zdaje sobie z tego faktu sprawy. Kiedy już diagnoza jest postawiona, może się okazać, że trudno dobrać skuteczne leki zbijające zbyt wysokie ciśnienie krwi. Problem ten może być rozwiązany za sprawą nowych medykamentów.

nowy lek na nadciśnienie

Uwaga na wysokie ciśnienie krwi

Nadciśnienie może rozwijać się latami i nie dawać swoistych objawów. Niemniej trzeba mieć świadomość tego, że nieleczone może prowadzić do udarów, zawałów serca czy niewydolności nerek. Niektórzy pacjenci mają trudne do zbicia nadciśnienie. Sytuację tę mogą zmienić nowe leki opracowane przez badaczy z Queen Mary University of London i współpracowników z firmy CinCor Pharma. O jaki środek chodzi?

Lek dla pacjentów opornych na leczenie nadciśnienia powszechnymi sposobami

Wynaleziony lek kierowany jest do pacjentów z nadciśnieniem, u których występuje mutacja genu w nadnerczach. Odpowiada ona za wytwarzanie nadmiernych ilości aldosteronu, tj. hormonu steroidowego, powodującego zatrzymywanie soli w organizmie i tym samym wzrost ciśnienia krwi. U pacjentów, u których występuje wysoki poziom tego hormonu, słabo odpowiadają na leczenie z zastosowaniem powszechnie wykorzystywanych leków na nadciśnienie. Rozwiązaniem dla nich może być nowy medykament stworzony przez naukowców z Londynu. Opracowali oni lek selektywnie obniżający poziom aldosteronu we krwi i moczu, ale jednocześnie taki, który nie ma wpływu na poziom kortyzolu. Jak działa?

Lek powoduje wyraźny spadek ciśnienia krwi u pacjentów, pomimo faktu, że wcześniej stosowane, znane od lat środki na nadciśnienie są nieskuteczne.

Przebieg badania nad nowym lekiem na nadciśnienie

Zanim naukowcy sfomułowali tezy dotyczące zastosowania nowego leku na nadciśnienie, został on przetestowany na ludziach. Badania trwały 12 tygodni i wzięło w nich udział 248 pacjentów. Podawano im raz dziennie albo dawkę nowego leku albo placebo. Pacjenci brali go w różnych dawkach, a w grupie, która otrzymywała po 2 mg nowego preparatu, odnotowano po 12 tygodniach badań aż 20-punktowy spadek ciśnienia tętniczego. Wystąpiła około 11-punktowa różnica między tą grupą a otrzymującymi placebo.

Lek stanowi nadzieję dla osób, które nie mogą leczyć skutecznie nadciśnienia z zastosowaniem standardowych leków na to schorzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*