Nowy lek na migrenę zatwierdzony przez FDA

Migrena, czyli po prostu chroniczny, nawracający, silny ból głowy, jest na szczycie listy najczęściej występujących chorób układu nerwowego. Statystyki wskazują, że na migrenę może cierpieć od 3 do nawet 10 proc. ludzi na świecie. W Polsce daje to olbrzymią liczbę dotkniętych takim rodzajem bólu głowy pacjentów. Nawet 1 na 10 osób doświadczyła choć raz w życiu migreny. Trudno jest znaleźć skuteczne leki, które uśmierzą ból. Jednak ostatnio pojawiła się nadzieja na nowy medykament. Jaki?

Nowy lek na migrenę

Zavegepant – innowacyjny lek na migrenę w niecodziennej postaci aerozolu ma być nową nadzieją dla pacjentów cierpiących na migrenę. Według badań, może on przynieść natychmiastową ulgę – w ciągu 15 minut od podania ból mija.

Lek firmy Pfizer według twórców Zavegepantu może zaoferować szybkie pozbycie się migreny. Potwierdzają to przeprowadzone badania kliniczne. Dane z późnych faz takich badań, jakie opublikowano w lutym tego roku sugerują, że o ile Zavegepant działa w ciągu kwadransa, konkurencyjne leki zaczynają przynosić efekt dopiero po około 2 godzinach od podania. Czas działania nowego leku także jest dłuższy i wynieść może nawet 48 godzin.

Dopuszczenie leku na migrenę do użytku

Na początku marca 2023 roku FDA (Food and Drug Administration) Amerykańska Agencja Leków zatwierdziła nowy lek na migrenę. Środek w aerozolu do nosa wyprodukowany przez firmę Pfizer może być znakomitą alternatywą w leczeniu pacjentów chorujących na migrenę, którzy mają z różnych powodów trudności z przyjmowaniem leków doustnych z powodu typowych objawów choroby, do których należy zaliczyć nudności i wymioty.

Jak działa lek Zavegepant?

Nowy lek zawiera Zavegepant, a będzie sprzedawany pod nazwą komercyjną Zavzpret. To małocząsteczkowy antagonista receptora peptydu związanego z genem kalcytoniny. Ma potencjalne działanie przeciwbólowe i immunomodulujące. Wiąże się w organizmie pacjenta z receptorami CGRP, jakie znajdują się na komórkach tucznych mózgu. Wpływa na zahamowanie ich aktywności. Jednocześnie po podaniu leku blokowane jest przenoszenie bólu – wszystko przez hamowanie centralnego przekaźnika sygnałów bólowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*