Nowa metoda wykrywania tętniczego nadciśnienia płucnego

PAH, czyli tętnicze nadciśnienie płucne, jest postępującą chorobą, która polega na tym, że tętnice dostarczające krew do płuc ulegają zwężeniu. W przebiegu tej choroby pojawiają się takie objawy jak duszności, kołatanie serca i wszechogarniające zmęczenie. Kiedy nadciśnienie tętnicze utrzymuje się w płucach, prawa strona serca musi ciężej pracować, co może prowadzić do prawostronnej niewydolności serca. Jeśli wcześniej zdiagnozuje się PAH, można skutecznie leczyć to schorzenie. Naukowcy odkryli nowy sposób diagnozowania tej choroby.

PAH a bakterie w jelitach

Naukowcy z University of Florida College of Medicine w Gainesville opublikowani w czasopiśmie fachowym „Hypertension” wyniki badań, według których w jelitach osób chorujących na tętnicze nadciśnienie płucne (PAH) występują specyficzne bakterie, na podstawie których można przewidzieć tę chorobę. Pewność diagnozy przyszłego PAH u pacjenta wynosi 83 proc.

nadciśnienie płucne

Każdy z nas ma w jelitach mikroflorę, znaną jaki mikrobiom. Jest on pełny mikroorganizmów różnego rodzaju. Pomaga w wykorzystaniu substancji, jakie zawarte są w spożywanych przez nas pokarmach, ale wywiera też w różny sposób wpływ na organizm – czasem dodatni, ale też czasem ujemny.

Doktor Mohan Raizad wraz ze swoim zespołem w toku podjętych badań zidentyfikowali w jelitach osób chorujących na tętnicze nadciśnienie płucne specyficzny zespół bakterii. Prawdopodobnie ich występowanie może przyczyniać się do rozwoju choroby. Wykrycie w badaniach okresowych osób zdrowych takich bakterii może być wskazówką diagnostyczną, że mogą one później zachorować na PAH.

To przełomowe odkrycie, ponieważ naukowcy po raz pierwszy pokazali, że określone bakterie w jelitach występują u osób chorujących na PAH. Obecne metody leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego opierają się na leczeniu płuc. Jednak warto zweryfikować te terapie, ponieważ niewykluczone, że spojrzenie na oś płuca-jelita mogłoby otworzyć drzwi do powstania zupełnie nowych terapii skoncentrowanych w układzie trawiennym.

Jak przebiegały badania?

Podczas badań prowadzonych przez zespół doktora Mohana Raizada pobrano próbki kału od 18 pacjentów chorujących na PAH oraz od 12 osób, które nie chorowały na płuca, ani na choroby układu krążenia. Z próbek wyizolowano i zsekwencjonowano DNA mikrobiomu. Później wykonane testy wykazały, że istnieje grupa bakterii występujących tylko u 18 pacjentów z PAH, a niewystępujących u innych badanych. Wykryto tym samym realny związek pomiędzy konkretnymi bakteriami w jelitach, a tętniczym nadciśnieniem płucnym.

Wcześniej już badaczom udało się odkryć skojarzony związek z różnymi chorobami układu krążenia bakterii jelitowych, choć dotychczas nigdy z tętniczym nadciśnieniem płucnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*