Nowa metoda rozbijania kamieni nerkowych

Kamienie nerkowe to złogi w nerkach lub pęcherzu moczowym, które powodują silny ból oraz mogą doprowadzić do zakażeń układu moczowego. Kamienie nerkowe, których rozmiary nie przekraczają 4mm organizmu usuwa samodzielnie wraz z moczem, lecz w przypadku gdy ich rozmiary na to nie pozwalają koniecznie jest leczenie! Amerykańscy naukowcy z Duke University odkryli nowy, co najważniejsze, nieinwazyjny sposób na rozbicie zalegających złogów. Na czym polega nowa metoda rozbijania kamieni nerkowych?

Na jakiej zasadzie działa nowa metoda rozbijania kamieni nerkowych?

Nowa metoda rozbijania kamieni nerkowych proponowana przez amerykańskich naukowców, wywodzi się z technologi, która stosowana jest podczas konstrukcji samolotów odrzutowych! Dotyczy to dokładniej zjawiska fal powierzchniowych, które w odpowiednich warunkach działają z siłą, która zdolna jest naruszyć szyby samolotu poruszającego się z dużą prędkością.

Fale powierzchniowe w odróżnieniu od pozostałych rodzajów fal rozprzestrzeniają się jedynie w dwóch kierunkach, co powoduje iż działają ze znacznie większą siłą. Do tej pory nikt nie potrafił do końca wyjaśnić tego zjawiska – dokonali tego dopiero naukowcy z Duke University, a ich wiedza może być bardzo przydatna w opracowaniu nowej metody na rozbijanie kamieni nerkowych!

metoda usuwania kamieni nerkowych

Jak technologia działa na kamienie nerkowe?

Naukowcy przeprowadzili eksperyment umożliwiający wizualizacje fal powierzchniowych, do którego wykorzystali urządzenie do rozbijania kamieni nerkowych za pomocą fal ultradźwiękowych. Aparat do litotrypsji został umieszczony w pojemniku wypełnionym wodą
i przykrytym szkłem, po czym wywołano punktową eksplozję, która doprowadziła do powstania fali uderzeniowej. Przy odpowiednim nachyleniu warstwy szkła, fala uderzeniowa może doprowadzić do powstania fali powierzchniowej, która będzie rozchodzić się na styku szkła i wody znajdującej się w pojemniku. Podczas przeprowadzania kolejnych etapów eksperymentów amerykańscy naukowcy wykorzystali kamerę rejestracyjną, która nagrywa obraz w ultraszybkim tempie. Podczas przeprowadzania badania mierzono prędkość fali uderzeniowej w momencie, gdy penetrowała ona szybę. Wszystkie wyniki zostały poddane specjalistycznej analizie, która scharakteryzowała zachodzące podczas badania fale. Okazało się, że siła występujących w doświadczeniu fal jest tożsama z działaniem fal ultradźwiękowych, które wykorzystywane są podczas zabiegu litotrypsji, czyli zabiegu rozbijania kamieni nerkowych. Oznacza to, iż fale powierzchniowe mogą zostać okrzyknięte nową metodą rozbijania kamieni nerkowych.

Według naukowców z Duke University powstała fala działa znacznie szybciej, dzięki czemu możliwe jest rozbicie kamieni nerkowych na znacznie mniejsze kawałki. Czy nowa metoda rozbijania kamieni nerkowych zostanie wprowadzona w życie i udoskonali przeprowadzanie zabiegu litotrypsji?

Jakie są metody leczenia kamicy nerkowej?

70% przypadków kamieni nerkowych leczone jest farmakologicznie, zabiegi operacyjne przeprowadzane są jedynie w przypadku dużych kamieni nerkowych, choć lekarze coraz częściej sięgają po metody nieinwazyjne:

  • Nefrolitotrypsja przezskórna to zabieg, który przeprowadzany jest w znieczuleniu. Polega on na wprowadzeniu nefroskopu do miedniczki nerkowej poprzez nieduże nacięcie skóry, dzięki czemu lekarz określi położenie kamienia i rozdrobni go odpowiednimi narzędziami.
  • Ureterorenoskopia to zabieg, który przeprowadzany jest w znieczuleniu. Lekarz wprowadza do moczowodu giętki wziernik, przez który można obejrzeć kamień moczowy i usunąć go w całości lub rozbić.
  • Litotrypsja przezustrojowa to zabieg rozbijania kamieni moczowych wewnątrz organizmu pacjenta przy wykorzystaniu fal wstrząsowych. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Rozdrobniony kamień usuwany jest wraz z moczem.

Autor: Patrycja Trendel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*