Nowa metoda leczenia infekcji bakteryjnych u dzieci z mukowiscydozą

Mukowiscydoza to poważna, choć rzadka choroba przewlekła, mająca podłoże genetyczne. Spowodowana jest mutacją genu odpowiedzialnego za syntezę błonowego kanału chlorkowego CFTR. Statystyki wskazują, że tylko w Polsce na mukowiscydozę choruje około 2000 osób, a rocznie diagnozowana jest ona u około 80 dzieci. Mali pacjenci, chorujący na mukowiscydozę, mają tendencję do częstych, nawracających zapaleń oskrzeli i płuc. Łatwo też ulegają infekcjom bakteryjnym, które mogą być dla nich śmiertelne. Wynaleziono nową metodę walki z takimi infekcjami.

Metoda eliminacji infekcji bakteryjnej

Naukowcy z Uniwersytetu w Aston i Szpitala Dziecięcego w Birmingham opracowali nową terapię, która jest w stanie całkowicie wyeliminować infekcję bakteryjną. To szczególnie istotne w przypadku pacjentów chorujących właśnie na mukowiscydozę lub inne, przewlekłe choroby płuc. Wyniki badań naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Czego dotyczyły badania? Otóż naukowcy z Aston – Mycobacterial Research Group połączyli trzy substancje czynne, mianowicie amoksycylinę, imipenem oraz relebaktam. Stwierdzili przy tym, że terapia z wykorzystaniem takiej kombinacji jest w pełni skuteczna w zwalczaniu infekcji, jakie wywoływane są przez bakterie Mycobacterium abscessus. Infekcje wywołane przez te bakterie są szczególnie oporne w leczeniu u pacjentów chorujących równocześnie na mukowiscydozę. Zakażenia bakteryjne powodują u nich pogorszenie się czynności płuc, a w skrajnych przypadkach pacjent umiera. Dzięki nowej terapii można całkowicie wyeliminować infekcję bakteryjną, mogącą być śmiertelną dla dzieci chorych na mukowiscydozę.

Czym jest Mycobacterium abscessus?

Problematycznym patogenem bakteryjnym dla osób chorujących na mukowiscydozę jest Mycobacterium abscessus. Bakterie te zaliczane są do takiej samej rodziny co prątki gruźlicy. Kiedy człowiek zarazi się nimi, prowadzą one do rozwoju infekcji płuc, a jeśli dodatkowo chory ma zaburzenia oddechowe, bakterie działają błyskawicznie, pustosząc organizm. Są one na domiar złego wysoce odporne na antybiotyki. Dotychczas zwalczano je, stosując mieszankę antybiotyków, których wykorzystanie łącznie prowadziło do wielu groźnych działań niepożądanych, łącznie z ciężką utratą słuchu.

Dlatego pojawiła się nagląca potrzeba wynalezienia leku skutecznego na takie zakażenia bakteryjne. Naukowcy wykorzystali próbki patogenów, jakie zostały pobrane od zakażonych pacjentów z mukowiscydozą. Przetestowali nową kombinację leków i udało im się określić optymalną dawkę substancji leczniczych, która z jednej strony w 100 procentach zwalcza śmiercionośne bakterie, jak i jest mniej toksyczna od tych, które dotychczas stosowano.

Kolejnym etapem prac nad skutecznym lekiem na zakażenia bakteryjne osób chorych na mukowiscydozę będzie przetestowanie leczenia na większej liczbie osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*