Nobel z medycyny – co to oznacza dla zwykłego pacjenta?

W 2019 roku szwedzka akademia uhonorowała prestiżową Nagrodą Nobla trzy osoby w kategorii medycyna. To sir Peter J. Ratcliffe – Brytyjczyk oraz William G. Kaelin Jr. i Gregg L. Semenz – oboje są Amerykanami. Za co otrzymali nagrodę i czy ich odkrycia przyczynią się do powstania nowych leków lub nowatorskich metod leczenia?

Za co ten Nobel?

Powodem, który zadecydował o przyznaniu Nagrody Nobla trzem wspominanym panom, były prowadzone przez nich badania, które pozwoliły na zidentyfikowanie molekularnych mechanizmów. Regulują one aktywność genów komórkowych w odpowiedzi na zmieniające się stężenie tlenu w otoczeniu. Tak argumentował swój wybór Komitet Noblowski. Laureaci Nagrody Nobla w medycynie otrzymają wspólnie nagrodę w wysokości 9 mln koron szwedzkich, do podziału, co daje kwotę około 830 tys. euro dzieloną na trzy.

nobel z medycyny

Właściwie Komitet Noblowski podsumował odkrycie tego, że wrażliwość komórek zmienia się w związku z poziomem tlenu, co może mieć i właściwie z pewnością ma fundamentalne znaczenie w fizjologii. Utoruje to drogę dla nowych, obiecujących strategii walki z anemią, nowotworami i wieloma innymi chorobami.

Czy jest to szansa dla pacjentów?

Nie wiadomo na razie, czy Nobel medyczny przełoży się na realne prace nad wprowadzeniem terapii leczniczych i leków, które będą korzystały z odkrycia naukowców. Wrażliwość komórek na zmieniający się poziom tlenu to proces mający istotne znaczenie w rozwoju różnego rodzaju schorzeń. Potencjalnie więc poznanie tego mechanizmu może spowodować, że w końcu ludzkości uda się wynaleźć leki i terapie, które pozwolą na skuteczną walkę ze schorzeniami traktowanymi dotychczas jako nieuleczalne.

Jest to coraz bliższą dla nas perspektywą, zwłaszcza mając na uwadze to, że odkrycie ubiegłorocznych noblistów w kategorii medycyna i fizjologia, Jamesa P. Allisona i Tasuku Honjo, przyczyniły się do powstania nowej generacji leków, skutecznie leczących groźne nowotwory – jak nowotwór skóry czerniak czy rak płuc.

Należy uznać to za realną perspektywą, że odkrycie tegorocznych noblistów również rozpocznie nowy rozdział w dziedzinie medycyny praktycznej i nie zatrzyma się na etapie badań laboratoryjnych. Pacjenci chorujący na nowotwory czy inne, groźne choroby, w przypadku których dotychczasowe metody leczenia nie przynoszą spodziewanych rezultatów, będą musieli jednak poczekać na nowe sposoby na walkę z chorobą. Potrzeba jeszcze wielu testów klinicznych i badań na pacjentach, aby ustalić nowe leki i metody leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*