Nietrzymanie moczu (NTM) – jak sobie z nim radzić? W jaki sposób je leczyć?

Nietrzymanie moczu (NTM) to niezależny od woli pacjenta wyciek prowadzący do częściowego. a nawet całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego. To wstydliwy problem dotykający, według niektórych szacunków około połowy populacji kobiet w Polsce. U mężczyzn występuje znacznie rzadziej i dotyka przeważnie starszych panów. Ta uciążliwa dolegliwość jest często ukrywana nawet przed lekarzem.

Nietrzymanie moczu jest chorobą przewlekłą, ale można ją skutecznie leczyć i w zdecydowanej większości przypadków skutecznie wyleczyć. Ukrywając tą dolegliwość chorzy całymi latami nie szukają pomocy i niepotrzebnie cierpią. Czasami do wyleczenia wystarcza odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń mięśni brzucha. Jeśli to nie pomaga można zastosować metody farmakologiczne lub chirurgiczne. Skuteczność i dobór metody leczenia zależy od rodzaju i stopnia nietrzymania moczu.

Jak sobie radzić z NTM?

Nietrzymanie moczu może mieć miejsce w trakcie kichania, kaszlu, śmiania się lub wykonywania ruchów związanych z napinaniem mięśni. Jest to wysiłkowe nietrzymanie moczu. Może występować również jako: sytuacyjne nietrzymanie moczu (np. podczas stosunku płciowego), naglące nietrzymanie moczu (w wyniku silnego parcia na pęcherz moczowy), mieszane nietrzymanie moczu (jest wynikiem wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu).

Najczęstsze przyczyny NTM to osłabienie mięśni Kegla po porodzie lub w okresie menopauzy w związku ze spadkiem poziomu estrogenu wpływającego na mięśnie brzucha. Często NTM jest skutkiem palenia tytoniu, nadwagi lub nadmiernej ilości kofeiny. W przypadku nadwagi, jako profilaktykę najlepiej zastosować dietę odciążającą mięśnie brzucha i dna miednicy. Należy zdecydowanie ograniczyć spożycie alkoholu, kawy i herbaty, owoców cytrusowych, czekolady oraz ostrych przypraw podrażniających układ moczowy. Zaleca się bezwzględne porzucenie palenia papierosów. Niewskazane są napoje gazowane.

Osoby aktywne ze cierpiące na niewielkie lub średnie NTM mogą stosować wkładki urologiczne ograniczające woń. Pieluchy anatomiczne i pielucho majtki przeznaczone są dla osób o średnim i dużym stopniu nasilenia schorzenia, mniej aktywnych. Pomocne są podkłady i prześcieradła dla osób z NTM. Środki te podlegają refundacji. Dokuczliwe schorzenie, jakim jest NTM jest w większości przypadków uleczalne, dlatego należy bezwzględnie rozpocząć leczenie na przykład w centach medycznych Scanmed: https://scanmed.pl/uroginekologia/jak-leczymy-ntm.

Sposoby leczenia NTM

Lekarze i fizjoterapeuci czołowych placówek medycznych dostrzegają skalę problemu tabu i braku edukacji w upowszechnieniu diagnostyki i metod leczenia dokuczliwego schorzenia jakim jest nietrzymanie moczu. Z inicjatywy zespołów medycznych Grupy Scanmed powstał program leczenia NTM pod hasłem „Odzyskaj siebie! Nietrzymanie moczu możesz wyleczyć”. Leczeniem NTM zajmują się specjaliści z różnych dziedzin medycyny: ginekologii i położnictwa, urologii, ginekologii onkologicznej, ginekologii endokrynologicznej i fizjoterapii. Zachowawcze metody leczenia to terapia farmakologiczna, fizjoterapia i elektrostymulacja mięśni krocza. W razie potrzeby stosuje się szeroki zakres nowoczesnych małoinwazyjnych procedur operacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*