Niepokoją Cię plamy na twarzy – sprawdź jakie mogą być ich przyczyny?

Główną przyczyną powstawania plam na twarzy jest promieniowanie UV, dlatego przede wszystkim trzeba zainwestować w dobry kosmetyk ochronny. Czy jednak można pozbyć się tych zmian, które już powstały?Plamy na ciele i przebarwienia skórne

Plamy na ciele i przebarwienia skórne to wynik nierównomiernego rozmieszczenia melaniny w komórkach skóry. Wytwarzające ją melanocyty, komórki barwnikowe, mogą gromadzić się w naskórku, tworząc przebarwienia naskórkowe lub w warstwie brodawkowej skóry jako przebarwienia skórne. Mogą też być zlokalizowane i w naskórku, i w skórze, wtedy nazywa się je przebarwieniami mieszanymi. 

Rodzaje odbarwień skóry:

  • piegi – małe, najczęściej rozsiane, występujące głównie na odsłoniętych partiach ciała, czyli na twarzy, ramionach, dłoniach i dekolcie. Są małe, osiągają do kilku milimetrów i przybierają żółtą bądź brązową barwę. Powstają się pod wpływem promieni słonecznych i bledną w okresie jesienno-zimowym. Piegi są domeną głównie osób o jasnej karnacji. W ich leczeniu stosuje się preparaty złuszczające i odbarwiające.  
  • ostuda – brązowe przebarwienia skóry pojawiają się głównie u kobiet i należą do tzw. schorzeń hiperpigmentacyjnych. Ostuda występuje również pod innymi nazwami: melanodermia, melanoderma, melasma i chloasma. Plamy na ciele mogą przybierać różne kształty i barwy od jasno- do ciemnobrązowej. Występują najczęściej na policzkach, podbródku, skroniach, nad górną wargą, jak nieefektowne przebarwienia na czole. Zdarza się też, że na karku. Ich przyczyn może być kilka – zazwyczaj są objawem zaburzeń hormonalnych bądź nadmiernej ekspozycji na słońce. Mogą pojawić się także w rezultacie stosowania tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ zawarte w nich hormony w połączeniu z promieniowaniem UV, powodują uwalnianie się melaniny. Mogą być również związane z przewlekłą chorobą wątroby, stanem zapalnym przydatków, zaburzeniami miesiączkowania, ciążą lub menopauzą, a także z zaburzeniami tarczycy. Mogą je wywołać niektóre kosmetyki światłouczulające oraz ziała, np. dziurawiec. Do leczenia ostudy stosuje się środki wybielające.
  • plamy soczewicowe (starcze) – odbarwienia skóry, które mogą być nabyte bądź wrodzone. Są większe od piegów i mają brązowy kolor. Występują najczęściej na plecach, dłoniach, twarzy i przedramionach. Plamy na ciele powstałe na wskutek działania promieni słonecznych z czasem zanikają, natomiast plamy starcze mają charakter stały. Wyróżnia się także plamy soczewicowe złośliwe, które są częstą przyczyną czerniaka złośliwego. Są one wypukłe i charakteryzują się ciemnym zabarwieniem.
  • przebarwienia pozapalne – będące najczęściej następstwem trądziku lub oparzeń słonecznych.

Przebarwienia na twarzy – pieprzyki

Pieprzyk to mała plamka nazywana znamieniem barwinkowym. Głównym czynnikiem generującym ich powstawania jest promieniowanie słoneczne. Niektóre z pieprzyków mogą sygnalizować rozwój poważnej choroby, dlatego zawsze trzeba udać się do lekarza, jeśli na skórze pojawi się nowa plamka.

Dermablend Vichy [KOREKTA 3D]

Podkład Dermablend marki Vichy został stworzony z myślą o skutecznym korygowaniu przebarwień na twarzy. Ujednolica koloryt i wyrównuje powierzchnię skóry. Dzięki zawartości kwasu salicylowego i eperuliny wykazuje właściwości złuszczające, przeciwzapalne i kojące. Dodatkowo nawilża i matuje cerę, a jego działanie utrzymuje się aż do 16 godzin. Zawiera SPF 25, dzięki czemu doskonale chroni skórę przed promieniami UV. Redukuje niedoskonałości i zapobiega powstawaniu nowych plam na twarzy. Nie zapycha porów i nie zawiera szkodliwych parabenów. Odpowiedni nawet dla skóry wrażliwej i hypoalergicznej.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*