Nie wiesz, co to jest POChP? Poznaj najważniejsze fakty na temat tej choroby

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Choroba może również prowadzić do inwalidztwa. Mimo to nadal wiele osób nie wie, co to jest POChP, nie potrafi rozpoznać objawów mogących wskazywać na podejrzenie choroby i tym samym późno zgłasza się do lekarza. Najważniejsze fakty na temat Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest POChP? POChP to choroba układu oddechowego, którą wywołują m.in. palenie tytoniu i szkodliwe czynniki środowiskowe – przede wszystkim pyły oraz gazy. W przebiegu choroby dochodzi do trwałego zwężenia dróg oddechowych i uszkodzenia płuc, co z kolei prowadzi do przewlekłego niedotlenienia organizmu.

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dziś klasyfikowana jako choroba ogólnoustrojowa. Nie tylko wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, ale również mogą jej towarzyszyć inne poważne choroby, takie jak: osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy

Więcej o tym, co to jest POChP, przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/.

Ile osób choruje na POChP?

Według szacunków na całym świecie na POChP choruje około 380 milionów ludzi. Tylko w Polsce to około 2 milionów chorych. To pokazuje skalę zachorowalności na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.

Światowa Organizacja Zdrowia już w 2021 roku prognozowała, że liczba zgonów wśród chorych na POChP może wzrosnąć aż o 30 procent w ciągu najbliższych 10 lat, natomiast do 2030 roku Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może stać się trzecią najczęstszą przyczyną zgonów.

Jakie są objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc?

POChP przez wiele lat może się rozwijać bezobjawowo lub skąpo-objawowo. To główna przyczyna, dla której wielu chorych zgłasza się do lekarza na bardzo późnym etapie zaawansowania choroby, kiedy możliwości leczenia są już ograniczone.

Te najbardziej charakterystyczne objawy POChP można przypisać także innym chorobom, włącznie z infekcjami wirusowymi – łatwo jest je zbagatelizować. Ważne jest zatem, aby nie przechodzić obojętnie obok takich objawów, jak:

  • Przewlekły kaszel – zwłaszcza utrzymujący się przez wiele tygodni, nasilający się rano i wieczorem oraz podczas kontaktu z czynnikami drażniącymi, jak dym tytoniowy.
  • Duszność – w przebiegu POChP osoba chora może się uskarżać na duszność zarówno w trakcie wysiłku fizycznego, jak i w fazie spoczynkowej (również we śnie).
  • Odkrztuszanie plwociny – czyli wydzieliny z płuc, czasem o ropnym charakterze, która może również zawierać skrzepy krwi (to sygnał alarmowy, który powinien skłonić do pilnej wizyty u lekarza).
  • Obniżona tolerancja wysiłkowa – osoby chore na POChP mogą zaobserwować u siebie pogorszoną kondycję fizyczną, męczliwość, nawet podczas wykonywania prostych czynności, jak ubieranie się, sprzątanie, spacerowanie etc.

Kto najczęściej choruje na POChP?

Można wyróżnić kilka grup ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Najważniejszą tworzą palacze tytoniu po 40. roku życia –  dotyczy to również byłych palaczy oraz osób palących biernie.

W grupie ryzyka POChP znajdują się także osoby, które są narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, wdychanie pyłów oraz gazów, najczęściej w związku z wykonywaną pracą czy miejscem zamieszkania. Wymieńmy przede wszystkim górników, hutników, operatorów maszyn budowlanych, pracowników zakładów chemicznych, rolników, sprzątaczki, budowlańców czy nawet kosmetyczki.

Na czym polega diagnostyka POChP?

Pierwszym krokiem zawsze powinna być wizyta u lekarza rodzinnego, który na podstawie wstępnego badania i wywiadu z pacjentem zdecyduje, czy wskazana jest konsultacja w poradni pulmonologicznej.

W przypadku uzasadnionego podejrzenia POChP pacjent zostanie skierowany na specjalistyczne badania pozwalające zdiagnozować tę chorobę, spośród których podstawowym badaniem jest spirometria.

Czy POChP można wyleczyć?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą, której nie można wyleczyć, ponieważ prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach. Współczesna medycyna dysponuje natomiast metodami terapeutycznymi, które mają na celu łagodzenie objawów choroby i tym samym umożliwienie choremu samodzielnego funkcjonowania, bez uzależniania się od pomocy innych.

Skuteczność terapii jest ściśle uzależniona od tego, na jakim etapie choroba zostanie zdiagnozowana. Dlatego tak ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą u lekarza już w momencie wystąpienia pierwszych objawów mogących sugerować Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*