Nawilżacz powietrza dla dziecka

Zbliża się okres grzewczy, a odkręcone kaloryfery będą odczuwalnie wysuszać powietrze w całym mieszkaniu. Warto zadbać przede wszystkim o pokój dziecięcy i kupić odpowiedni nawilżacz powietrza. Na wybór najlepszego i najbezpieczniejszego sprzętu dla dziecka wpływa sporo czynników – nie wybieraj sprzętu po cenie, designie, wielkości czy kształcie, ale skup się na jego parametrach, funkcjach, a przede wszystkim na sposobie nawilżania powietrza.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Wszystkie nawilżacze powietrza wykorzystują wodę, więc wydają się zdrowe i bezpieczne, ale czy napewno? Woda może być prosto z kranu lub destylowana w zależności od modelu nawilżacza. Wyposażone są w zbiornik na wodę, który pomieści od 2,5 litra do nawet 10 litrów wody. Nawilżacze powietrza wyposażone są dodatkowo w wiatrak oraz w zależności od rodzaju nawilżacza maty ewaporacyjnej, filtra lub dysków obrotowych. Nawilżacze powietrza różnią się mechanizmem odparowywania wody i zużyciem prądu.

Według sposobu nawilżania, nawilżacze powietrza możemy podzielić na:

Ultradźwiękowe 

Są ciche, wydajne i mają niską cenę, ale niska cena zakupu nie równa się z niskimi kosztami eksploatacji. Ogromną wadą tego rodzaju nawilżacza jest jego mechanizm działania. Fale dźwiękowe, które emituje mogą być szkodliwe dla zwierząt. 

Na niekorzyść przemawia również to, że podczas nawilżania z wody kranowej uwalniany jest szkodliwy biały pył osadzający się na meblach na skutek rozbijania na małe drobinki wszelkich zanieczyszczeń z wody kranowej – bakterii, minerałów czy wszelkiego rodzaju trujących chemikaliów, co niestety szkodzi zdrowiu dziecka. 

Aby nawilżacz ultradźwiękowy był bezpieczny dla zdrowia Twojego dziecka należy używać wody destylowanej lub poddanej odwróconej osmozie. Koszt takiej wody to ok. 100 – 150 zł na miesiąc. Do takiego nawilżacza nie wolno używać olejków zapachowych. Nawilżacze ultradźwiękowe powinny stać wyżej, aby nie zawilgocić mebli czy podłogi. 

Ewaporacyjne 

To najczęściej wybierane przez konsumentów nawilżacz powietrza. Ich mechanizm działania oparty jest na naturalnym odparowywaniu wody, dlatego są najbardziej bezpieczne dla zdrowia. 

Nawilżacze ewaporacyjne są bardzo skuteczne i wydajne. Proste w obsłudze, bardzo ciche i wydajne, a co najważniejsze energooszczędne. Warto kupić nawilżacz z filtrem, który dodatkowo usunie zanieczyszczenia lotne w dziecięcym pokoju, pozostawiając powietrze świeże i czyste. 

Wytwarzana para wodna jest chłodna a sam nawilżacz bardzo higieniczny. W porównaniu do nawilżacza ultradźwiękowego nie emituje z wody niebezpiecznych substancji dla zdrowia dziecka. Przede wszystkim istnieje niskie ryzyko, że powietrze podczas nawilżania zostanie nadmiernie nawilżone, ponieważ przy osiągnięciu najwyższego dopuszczalnego progu wilgotności czyli (60%) automatycznie ogranicza nawilżanie. 

Jak wybrać idealny nawilżacz powietrza?

  1. Zwróć uwagę na wydajność – im pokój dziecka jest większy tym lepszą wydajność powinien mieć nawilżacz. Dopiero wtedy będzie skutecznie i szybko nawilżał. W pokojach dziecięcych o wysokości (2,5m) na 1m2 powinno przypadać 7 ml/h.
  2. Koszty eksploatacji – pobór prądu i koszt elementów wymiennych.
  3. Wielkość zbiornika na wodę – im większy tym rzadziej trzeba go uzupełniać.
  4. Moc urządzenia – im wyższa moc urządzenia, tym więcej prądu może pobierać. 

Może posiadać dodatkowe funkcje: 

  • higrostat – w nawilżaczu ewaporacyjnym nie jest wymagany, polecany w nawilżaczach ultradźwiękowych, ponieważ stwarzają ryzyko zawilżenia powietrza. 
  • jonizację – odświeża powietrze, zmniejsza nadciśnienie tętnicze
  • timer – pozwala zaprogramować urządzenie na włączenie i wyłączenie nawilżania 
  • sterowanie przez WI-FI – przydatna funkcja zwłaszcza dla mam, które chcą sterować nawilżaczem w pokoju dziecka na odległość. Sterowanie przez Wi – fi posiada np. ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta Humea w promocyjnej cenie na stronie Klarta.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*