Napad astmatyczny – jak się objawia i jak wtedy postąpić?

Napad astmatyczny to określenie opisujące nagłe pojawienie się bardzo mocno nasilonych objawów astmy takich jak: świszczący oddech, kaszel, duszność.

Jak zachować się w trakcie napadu astmatycznego?

  1. W momencie napadu należy w miarę możliwości zachować spokój. Wiadomo, że przerażające jestuczucie braku możliwości wykonania głębokiego wdechu, ale tylko spokojne oddychanie zapewnipoprawę. Gdy czujemy, że duszność nasila się należy wtedy oddychać na tyle płytko, abyza każdym razem nabrać jak najmniejszą ilość powietrza.
  2. Należy jak najszybciej podać lek rozszerzający oskrzela w porcji 2-4 dawek, najlepiej w postaci wziewnej inhalacji. Jeśli objawy nie ustępują po upływie kolejnych 20 min należy podać ponownie taką samą ilość leku rozszerzającego oskrzela. W przypadku braku poprawy należy wezwać karetkę.
  3. Dla astmatyków ważna jest również znajomość tzw. ,,pozycji woźnicy". W czasie napadu należy bowiem usiąść np. na krześle w niewielkim rozkroku, lekko pochylić się do przodu opierając jednocześnie przedramiona na udach.
  4. Gdy uda się opanować atak dobrze jest wypić co najmniej jedną szklankę ciepłej wody, aby ułatwićopróżnienie płuc z gęstej wydzieliny.

napad astmatycznyJak astmatyk może poprawić swój stan zdrowia?

  1. Osoby chorujące na astmę powinny bezwzględnie rzucić palenie papierosów i pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków.
  2. Istotne jest codzienne, najlepiej poranne oklepywanie pleców, w celu usunięcia zalegającej w płucach gęstej wydzielinie. Najlepiej, aby chory położył się na brzuchu z wysoko uniesionymi ramionami i rękami skierowanymi przed siebie. A druga osoba powinna go oklepywać.
  3. Astmatycy powinni również wykonywać różne ćwiczenia , które poprawią ich zdolność do nadmiernego wysiłku.
  4. Osoby z astmą nie powinny unikać uprawiania sportów. W ich przypadku bardzo dobre jest pływanie, jazda rowerem, a nawet kajakarstwo.
  5. W sytuacji, w której napady pojawiają się coraz częściej lub są coraz bardziej trudne do opanowania, chory powinien zgłosić się do lekarza. Być może konieczna będzie modyfikacja dawki leków lub ich całkowita zmiana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*