Najczęstsze przyczyny raka skóry
RedakcjaNowotwory skóry mogą mieć postać łagodną lub złośliwą i zaliczają się do najpowszechniej występujących raków. Rocznie notuje się około 10 000 zachorowań, z czego ok. 80% stanowi rak kolczystokomórkowy (SCC). Zazwyczaj uważa się, że za rozwój nowotworu skóry odpowiada zbyt długie przebywanie na słońcu i w solarium. Niestety nawet jeśli tego nie robisz, nie jesteś całkowicie bezpieczny. Oto najczęstsze przyczyny raka skóry.
Promieniowanie UV
Zarówno nadmierna ekspozycja na słońce, jak i zbyt częste korzystanie z solarium mogą powodować raka. Regularne kąpiele słoneczne są przyjemne i bezpieczne, ale tylko do pewnej granicy i pod warunkiem stosowania kremów z filtrami. Nadmierny kontakt skóry z promieniowaniem UV może powodować powstawanie miejscowych zmian skórnych, większość z nich nie jest groźnych, ale z niektórych może rozwinąć się czerniak – złośliwa postać raka skóry. Dlatego zalecane jest, aby nie opalać się w czasie największego operowania nasłonecznienia, a z solarium korzystać rozsądnie i nigdy nie zapominać o posmarowaniu ciała kremem z filtrem UV.
Jasna karnacja – I lub II fototyp skóry
Blada cera, skłonność do piegów i trudność w opalaniu to czynniki, które mogą wpływać na zwiększoną podatność na choroby nowotworowe skóry. I fototyp tzw. celtycki (klasyfikacja Fitzpatricka) mają ludzie o bardzo bladej skórze z piegami, niebieskimi, zielonymi lub piwnymi oczami oraz włosami blond albo rudymi. Z kolei II fototyp, północnoeuropejski, mają ludzie z bladą skórą, niebieskimi lub zielonymi oczami i włosami w kolorze od jasnego do ciemnego blondu. Osoby z I i II fototypem skóry trudno się opalają i częściej ulegają oparzeniom słonecznym, a ich skóra jest bardziej podatna na zgubne działanie promieni ultrafioletowych.
Wirusy onkogenne
Wirus brodawczaka ludzkiego HPV oraz poliomawirus komórek Merkla MCV zwiększają ryzyko wystąpienia raka skóry. HPV 1 i 2 to powszechnie występujący wirus, odpowiedzialny m.in. za przykrą dolegliwość – opryszczkę wargową, natomiast jego groźniejsza odmiana może być przyczyną raka szyjki macicy. Istnieje 120 odmian wirusa HPV, z czego 40 przekazywanych jest drogą płciową.
Czynniki genetyczne
Podobnie jak w przypadku wszystkich nowotworów, również i ryzyko raka skóry ma podłoże genetyczne. Przypadki choroby w rodzinie, zwłaszcza jeśli na raka skóry chorowała więcej niż 1 osoba, powinny skłonić Cię do wykonania badań przesiewowych, na których zostanie określone ryzyko zachorowania przez Ciebie
Pozostałe czynniki ryzyka
Oprócz powyższych, istnieje wiele mniej lub bardziej znaczących czynników ryzyka wpływających na prawdopodobieństwo rozwoju raka skóry. Są to m.in.: wiek (osoby 40+), urazy skóry i przewlekłe stany zapalne, częsty kontakt z niektórymi środkami chemicznymi, palenie tytoniu, promieniowanie jonizujące, środki światłouczulające i leki immunosupresyjne.
Więcej o przyczynach raka skóry, diagnostyce i rokowaniach przeczytasz w serwisie http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-skory/
Dodaj komentarz