Mykobakterioza – mało znana choroba układu oddechowego
RedakcjaUporczywy, suchy, przewlekły kaszel wcale nie musi oznaczać astmy, ani gruźlicy. Jego przyczyną może być mało znana choroba układu oddechowego, nazywana mykobakteriozą. Czym się charakteryzuje, jak się ją leczy i kto jest najbardziej na nią narażony?
Czym jest mykobakterioza?
Pod pojęciem mykobakteriozy kryje się mało znana choroba obejmująca układ oddechowy człowieka, którą wywołują prątki niegruźlicze NTM lub MOTT, szeroko rozpowszechnione w środowisku życia człowieka. Prątki te odpowiadają za występowanie chorób płuc, węzłów chłonnych, zapalenia otrzewnej, tkanek podskórnych i samej skóry.
Można zarazić się prątkami niegruźlicznymi korzystając z zanieczyszczonych słuchawek prysznicowych i kranów, gdzie stężenie prątków może być nawet 100 razy wyższe niż stężenie w wodzie. Patogeny przedostają się do organizmu chorego przez nos i usta, a następnie przenikają do układu oddechowego. Do zakażenia dochodzi czasami także podczas inhalacji zarazków wraz z wodą wodociągową, np. w saunie czy łaźni parowej. Co ważne, prątkami nie można zarazić się od drugiego człowieka czy od zwierzęcia.
Grupy ryzyka
W Polsce jest zaledwie 200 przypadków pacjentów chorujących na mykobakteriozę rocznie. Najczęściej chorują osoby posiadające osłabiony układ odpornościowy i seniorzy. Mykobakterioza dotyka osób zmagających się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego:
· przewlekłą obturacyjną chorobą płuc,
· pylicą płuc,
· gruźlicą,
· mukowiscydozą,
· alergiczną aspergilozą oskrzelowo-płucną,
· rozstrzeniem oskrzeli.
Objawy
Do najczęściej zgłaszanych objawów mykobakteriozy zalicza się:
· przewlekły, suchy, uporczywy kaszel,
· okresowe odpluwanie wydzieliny śluzowo-ropnej,
· stany podgorączkowe,
· gorączka,
· nocne pocenie się,
· chudnięcie,
· duszności i bóle w klatce piersiowej.
Leczenie i diagnoza
W pierwszej kolejności u pacjent, u którego podejrzewana jest mykobakterioza, należy wykonać RTG klatki piersiowej. Jeśli zdjęcie wykaże nacieki z rozpadem, guzki lub masy guzowate, zleca się badanie mikrobiologiczne – posiew plwociny lub popłuczyn oskrzelowo-płucnych. Jeśli rozpoznane zostaną prątki, lekarz zaleca odpowiednie leczenie.
Mykobakteriozę leczy się ciężko, a terapia jest długotrwała. Zwykle obejmuje stosowanie takich leków jak: ryfampicyna, izoniazyd oraz etambutol. Chorym zaleca się wykonywanie RTG klatki piersiowej raz na rok, nawet po zakończeniu terapii.
Dodaj komentarz