Migrenowe bóle głowy – jak je rozpoznać?
RedakcjaBól głowy to jeden z tych rodzajów bólu, który skutecznie odbiera chęć do życia. Nawet delikatne „ćmienie”, które czasami potrafi towarzyszyć człowiekowi przez cały dzień, bywa nieznośne i bez pomocy leków, trudno jest przetrwać i normalnie funkcjonować. Przyczyn bólu głowy może być wiele i jeśli pojawia się rzadko i jest wynikiem np. zmęczenia czy stresu to nie ma się czym martwić, natomiast jeśli pojawia się regularnie, trwa długo, a ból jest ciężki do pokonania to może być sygnał, że w organizmie toczy się walka, której przyczyny musisz dociec jak najszybciej. Jednym z najpopularniejszych rodzajów bólu głowy jest tzw. migrenowy ból głowy pochodzenia naczyniowego, który przez chorych opisywany jest jako gwałtowne i bardzo bolesne uczucie tętnienia na skroniach. Ból migrenowy może mieć różny charakter i u różny osób może mieć inny przebieg, a najważniejsze jest, by nie pozostawać z problemem sam na sam i szukać pomocy.
Jak rozpoznać migrenę?
Wyobraź sobie sytuację, kiedy sąsiad z góry lub z boku remontuje mieszkanie i rytmicznie przez wiele godzić uderza młotkiem w ścianę – trudne do zniesienia, prawda? a teraz wyobraź sobie, że Twoja głowa jest tą ścianą, a każde uderzenie młotka to pulsacyjny, ostry ból w Twojej głowie… Nikt, kto wcześniej nie doznał tego rodzaju bólu nie będzie w stanie zrozumieć, jak ciężko jest go przetrwać i… pokonać! Trwa wiele godzin, czasami dni… a oprócz bólu głowy migrenie towarzyszą inne przykre objawy, takie jak: zaburzenie widzenia i czucia, nudności i wymioty, suchość w jamie ustnej lub ślinotok, światłowstręt, a także nadwrażliwość na dźwięk i zapach. Napadowe bóle migrenowe, może wywołać wiele czynników – w tym także silne zdenerwowanie czy zmiany atmosferyczne, a najgorsze jest w tym to, że wróg atakuje znienacka i czasami naprawdę ciężko jest go przegonić. Bywa, że leczenie w ogóle nie przynosi porządnego efektu, a trafienie w leki przynoszące ukojenie bólu, może zająć sporo czasu.

Jak leczyć migrenowy ból głowy?
Tak jak już zostało wspomniane, leczenie migreny może trwać długo, a celem leczenia jest pokonanie bólu i przede wszystkim zapobieganie kolejnemu atakowi – jeśli jest to w ogóle możliwe. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego potrzebny jest czas i dogłębna analiza – Twoja i lekarza. Leczenie migreny nie powinno być podejmowane na własną rękę, ponieważ zaliczana jest ona do chorób przewlekłych, a ponadto dolegliwość ta przypisywana jest do najczęściej występujących chorób neurologicznych – dlatego tak ważna jest profesjonalna konsultacja i opieka. Szacuje się, że z powodu migreny cierpi średnio 15-20% populacji i częściej zapadają na nią kobiety niż mężczyźni, ten specyficzny ból głowy – a nawet zespół dolegliwości może mieć także charakter dziedziczny.
Wiele osób mimo cierpienia towarzyszącego migrenie, lekceważy ją i bierze na tzw. przetrwanie. Jest to oczywiście błąd i mimo tego, że ból ten nie prowadzi do trwałego uszczerbku na zdrowiu i nie zagraża życiu powinien być leczony, a czasami wymaga dodatkowych badań
i wykluczenia chorób współtowarzyszących. Znane metody leczenia migreny – oprócz farmakologicznej – obejmują także takie działania, jak: akupunktura, psychoterapia, leczenie sanatoryjne, lecz mogą one wpłynąć na ograniczenie występowania napadów, a nie na całkowite ich wyeliminowanie. W leczeniu prowadzonym pod nadzorem lekarza, zalecane są zazwyczaj: środki przeciwbólowe różnych grup, swoiste leki przeciwmigrenowe, takie jak: ergotamina lub tryptany, leki uspakajające, a także leki przeciwwymiotne. Ważne jest także włączenie działań profilaktycznych, które u wielu pacjentów przynoszą dobre efekty – tu na podium stawiana jest aktywność fizyczna i odpowiednia dieta.
Dodaj komentarz