Migrena – czy można z nią walczyć?

Migrena należy do samoistnych bólów głowy i występuje najczęściej u kobiet. Bez wątpienia jest również chorobą mającą podłoże genetyczne. Coraz częściej lekarze zauważają, iż osoby cierpiące na migrenę są coraz to młodsze.Pamiętajmy, że u dzieci migrena nie daje początkowo charakterystycznych dla niej bólów głowy. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić pojawiające się napadowe wymioty, bóle brzucha lub zawroty głowy, których przyczyn nie możemy w sensowny sposób wytłumaczyć i skojarzyć.

Jak przebiega i czym charakteryzuje się napad bólu migrenowego?

Charakterystycznym elementem migreny jest ból głowy ograniczający się do jednej strony głowy i obejmujący jedno oko. Ból jest bardzo uciążliwy, ma charakter narastający i tętniący, może trwać nawet do 72 godzin! Jego częstotliwość pojawiania się jest różna. Może występować raz w miesiącu, kilka razy w miesiącu lub raz na kilka miesięcy. Do towarzyszących objawów należą niejednokrotnie nudności, wymioty, czasem biegunka , jadłowstręt i dreszcze. Często pojawia się światłowstręt, dlatego też chorzy najchętniej zamykają się w pokoju, w łóżku i zasłaniają okna. Niektórzy cierpiący z powodu migreny miewają tzw. aurę, pojawiającą się najczęściej na godzinę przed wystąpieniem ataku bólu. Jest to zespół zaburzeń wzrokowych polegających na pojawianiu się mroczków, błyszczących punktów przed oczami. Zdarza się również, że towarzyszą im zawroty głowy, uczucie mrowienia, zaburzenia mowy.

Czynniki sprzyjające pojawianiu się napadów migreny?

Wyróżnić możemy tutaj: stres, długie podróże, ciągły hałas, zaburzenia snu i czuwania, zapachy np., ryb, perfum. Powstawaniu bólów migrenowych sprzyja nieregularne odżywianie się, głodówki, jedzenie serów mocno dojrzałych takich jak: cheddar, ementaler, owoce np. banany, awokado, czekolada oraz czerwone wino. Z badań wynika, że bóle głowy (w tym migrenowe) najczęściej pojawiają się w lutym , marcu, wrześniu i październiku, a więc na ich pojawienie się mają wpływ zmiany pór roku oraz zmiana pogody.

Leczenie migreny

Najlepiej leczenie migreny zacząć od wizyty u lekarza specjalisty, którym jest neurolog. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu określi stopień nasilenia objawów i zastosuje odpowiednie leczenie.

W bólach migrenowych głowy o słabym i umiarkowanym nasileniu lekarz zwykle zaleca stosowanie leków, dostępnych w aptece bez recepty, takich jak: paracetamol (np. Apap, Paracetamol), ibuprofen (np. Ibuprom, Nurofen, Ibum, Mig), kwas acetylosalicylowy (np. Aspirin na bóle migrenowe) , naproxen (np. Aleve).

W leczeniu bólów migrenowych o silnym nasileniu lekarz zaleca pacjentowi stosowanie bardziej specjalistycznych leków. Pamiętajmy jednak, że leczenie migreny ogranicza się niestety tylko do złagodzenia jej objawów. Do leków najczęściej ordynowanych przez lekarzy należą: Sumigra, Sumamigren, Cinie.

Najlepiej położyć się w łóżku i zasłonić okna. Dobrze robi też chłodny okład na czoło.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*