Metody usuwania zbędnego owłosienia

Zbędne owłosienie na nogach, w okolicach pach i bikini, a także na rękach, czy twarzy kobiety, musi zostać usunięte. Takie są powszechnie obowiązujące dziś kanony, które niejako wymuszają na paniach poddawanie się stosownym zabiegom pielęgnacji ciała. Usuwanie zbędnego owłosienia jest powszechną praktyką, zwłaszcza w krajach rozwiniętych.

Usuwanie włosków z ciała jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym, który praktykowany był już w starożytności. Do tego celu w dawnych czasach wykorzystywano nas przykład skorupy żółwi, później do użycia weszły preparaty z woskiem pszczelim bądź też z żywicą. Obecnie do dyspozycji mamy szeroki katalog metod usuwania zbędnego owłosienia. Należy jedynie rozróżnić, czym jest depilacja i epilacja. Obie metody w konsekwencji pozostawiają skórę gładką, ale zdecydowanie są one odmienne względem siebie.

Depilacja

Depilacja polega na usuwaniu martwych części włosów, czyli łodyg, wyrastających nad powierzchnię skóry. Zabieg ten śmiało można przeprowadzić w zaciszu własnego domu. Najczęściej depilację przeprowadza się przy użyciu maszynki ręcznej do golenia. Niestety, wadą tej metody pozbywania się zbędnego owłosienia jest to, że należy często powtarzać golenie, jako że włosy szybko zaczynają odrastać. Depilację przeprowadzić należy po przygotowaniu skóry w odpowiedni sposób do tego zabiegu. Zaleca się jej zwilżenie wodą i zastosowanie żelu do golenia, pianki, albo też zwykłego mydła. Po skończonym goleniu warto jest posmarować skórę balsamem nawilżającym, który złagodzi powstałe podrażnienia, a na dodatek pozostawi skórę idealnie gładką, elastyczną i odżywioną.

Depilację można przeprowadzić również za pomocą depilatorów elektrycznych. Usuwają one włosy ze skóry, ale sam proces jest długotrwały i niestety bolesny w przeważającej części przypadków.

Zbędne owłosienie usuwa się także za pomocą środków chemicznych, które można nabyć w drogeriach w postaci kremów i pianek. Powodują one rozpuszczenie łodygi włosa.

Epilacja

Epilacja w odróżnieniu od depilacji polega na usuwaniu włosów razem z korzeniami, czyli z cebulkami. W tym samym miejscu włosy już nie odrastają. Epilację można przeprowadzać za pośrednictwem:

  • Depilacji przy użyciu lasera o odpowiedniej długości fali – laser niszczy włos, wraz z cebulką.
  • Elektrolizy – podczas zabiegu w cebulkę włosa wbijana jest igła, przez którą przepływa stały prąd galwaniczny,
  • Fotoepilacji – włosy usuwane są przy pomocy impulsów świetlnych,
  • Termolizy – metoda polega na niszczeniu włosów prądem zmiennym,
  • Ultradźwięków – drgania wywołane dźwiękami powodują, że w mieszki włosowe wpływa substancja aktywna, niszcząca włosy wraz z cebulkami,
  • Woskowania – usuwanie włosów za pomocą ciepłego lub zimnego wosku lub plastrów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*