Melatonina w walce z bezsennością

Mówi się, że bezsenność to zaburzenie snu, które regularnie dotyka miliony ludzi na całym świecie. Bo któż z nas nie borykał się choć raz z bezsenną nocą w swoim życiu? – Chyba każdy! Zazwyczaj zwalamy to na stres, pełnię księżyca, zmianę strefy czasowej. Jeżeli sytuacje te zdarzają się sporadycznie, to nie mamy się czym niepokoić. Dopiero w momencie, gdy budzimy się kilka razy z rzędu w ciągu nocy bez konkretnego powodu, może to być pierwszym sygnałem poważniejszych zaburzeń snu, których nie powinniśmy zostawić samemu sobie! Za przyczynę bezsenności możemy posądzać melatoninę. Melatonina, to właśnie jej niedobór prowadzi do zaburzenia rytmu okołodobowego.

melatonina na sen

Czym jest melatonina

Melatonina to naturalny hormon wytwarzany głównie w szyszynce mózgu, odpowiadający za regulację dobowego cyklu snu i czuwania. Określana jest mianem „ hormonu snu” lub „hormonu ciemności”, gdyż jego uwalnianie w dużej mierze kontrolowane jest przez ekspozycję na światło lub też jego brak. To właśnie cykl światło-ciemność jest decydującym regulatorem wytwarzania melatoniny. W ciągu dnia szyszynka jest nieaktywna, w związku z czym poziom melatoniny jest niski. Dopiero w godzinach wieczornych następuje aktywne wytwarzanie tego hormonu i poziom wzrasta. W chwili zaburzenia tego cyklu cały organizm przestaje funkcjonować prawidłowo. Osoby zmagające się bezsennością efekt tego stanu odczuwają przez cały dzień, gdyż czują się wówczas senni i zmęczeni. Spada ich zdolność do skupiania się czy też zapamiętywania, przez co funkcjonowanie organizmu zostaje ograniczone. Praca staje się mniej efektowna, a co za tym idzie mogą pojawiać się zaległości, które z kolei nasilają stres. Stan ten może prowadzić do rozdrażnienie i odczuwania lęku, a nawet doprowadzić do wystąpienia depresji.

W celu zwiększenia poziomu produkowanego „hormonu snu” w naturalny sposób, musimy przestrzegać kilku istotnych zasad np. iść do łóżka przed północą, wyłączyć wszystkie źródła światła lub ograniczyć je do minimum. Jeżeli to nie pomoże z pomocą przychodzą nam dostępne w aptekach czy sklepach zielarskich leki oraz suplementy diety. Na półkach możemy spotkać preparaty zawierające sam hormon np. tabletki Melatonina z firmy LEK-AM, spray Melatonina Tonaxinum, krople doustne Dicosen, nowy lek na rynku z firmy Aflofarm – Melabiorytm, bądź produkty wzbogacone m.in. o magnez i witaminę B6, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, a także zmniejszają uczucie zmęczenia np. Olimp Forsen Forte z Melatoniną.

Preparaty melatoniny często są także środkami z wyboru u osób podróżujących lub pracujących w systemach zmianowych. To właśnie dzięki zażywaniu „hormonu snu” osoby zmieniające strefy czasowe, a także pracujące w nocy mogą bez problemu zasnąć nawet w dzień.

Produkty nasenne zawierające w składzie melatoninę można zakupić bez przypisu lekarza, tzn. bez recepty. Na uwadze trzeba jednak mieć fakt, że każdy lek i suplement diety może wywołać niepożądane skutki uboczne – dlatego zawsze należy stosować się do informacji zawartych w ulotce i zachować ostrożność!

Należy pamiętać, że melatoninę trzeba przyjmować zawsze wieczorem około 1godz. przed planowanym snem. Terapii, której zadaniem jest ułatwić przespanie całej nocy nie zaleca się przerywać z dnia na dzień, ponieważ raptowny spadek poziomu hormonu może wywołać ponowną bezsenność!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*