Mało znane objawy zawału serca
RedakcjaSilny, rozsadzający ból za mostkiem jednoznacznie wskazuje na zawał serca. Jednak istnieje wiele innych nieswoistych objawów takiego stanu pacjenta. Warto je poznać, aby móc trafnie rozpoznać zawał u siebie i bliskich, zwłaszcza, że co roku dotyka on 150 tys. Polaków, z czego połowa umiera, zanim otrzyma fachową pomoc.
Bóle nie tylko w klatce piersiowej
Osoby, które nigdy nie przeszły zawału, wyobrażają sobie jego objawy jako silne bóle w klatce piersiowej, w okolicach mostka. Niemniej, ból może pojawić się zupełnie gdzie indziej, na przykład pomiędzy łopatkami. Może on promieniować na całą prawą rękę, co znów jest objawem zawału. Do tego dochodzi niemożność złapania oddechu, co często jest łączone z wysiłkiem, stresem czy lodowatym, mroźnym powietrzem na zewnątrz. Suma takich objawów może wskazywać na rozpoczynający się u pacjenta rozległy zawał serca.
Także bóle brzucha mogą być pierwszą oznaką zawału. Te bardzo rzadko są łączone ze schorzeniami wieńcowymi. Pacjenci sądzą, że jest to niestrawność, tzw. grypa żołądkowa, czy bóle spowodowane kamicą pęcherzyka żółciowego lub wrzodami żołądka. Tymczasem, ból brzucha, tzw. maska brzuszna mogą być spowodowane zawałem dolnej ściany serca.
Niegroźne objawy groźnego schorzenia
Zawał serca może objawiać się obezwładniającym zmęczeniem, bladością skóry, zimnymi potami oblewającymi daną osobę w najmniej spodziewanej sytuacji czy zadyszką. Wszystkie te symptomy zwykle są wiązane z życiem w permanentnym stresie, podejmowaniem trudnych wyzwań w życiu zawodowym i prywatnym, czy na przykład z kacem po nadmiernym spożyciu alkoholu. U niektórych będą to jednak objawy zawału serca. Jeśli w porę nie zostaną dostrzeżone, a pacjent nie znajdzie się pod opieką lekarzy, może dojść nawet do śmiertelnego zawału.
Skąd biorą się takie objawy?
Aby trafnie rozpoznawać pierwsze objawy zawału serca, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, jak dochodzi do takiego stanu. Otóż, zawał spowodowany jest zamknięciem się światła jednej lub kilku tętnic wieńcowych poprzez skrzep, który oderwany jest od blaszki miażdżycowej. Bez dopływu krwi mięśnie – jak każdy inny mięsień, zaczyna obumierać, jednocześnie wysyłając do mózgu impuls, który pobudza receptory bólu. Najczęściej objawia się to uczuciem silnego ucisku za mostkiem, ale ból może pojawić się i w innym miejscu, bowiem nerw związany z bólem mięśnia sercowego biegnie też przykładowo do żołądka, lewej ręki czy szyi. Nawet stosunkowo niewielki ból może zwiastować rychły zawał.
Dodaj komentarz