Łzawienie oczu wiosną i latem, czy to alergia?

Przyjmuje się, że łzawienie oczu towarzyszy szczególnym stanom emocjonalnym, które utożsamiane są głównie z uczuciem smutku, lecz jak wiadomo płacz może wystąpić nie tylko w chwili rozpaczy, ale także ze wzruszenia i w czasie… radości. Łzy towarzyszą nam od pierwszych chwil życia i są naturalną ochroną oka. Niestety bywają także takie sytuacje, kiedy oczy łzawią niezależnie od stanu emocjonalnego i wówczas mamy do czynienia z nadmiernym wydzielaniem łez, które może być powodowane stanem zapalnym oka lub alergią. Nie jest to stan zagrażającym utracie zdrowia lub życia, lecz potrafi dać się we znaki największym twardzielom.

Po co nam łzy?

Jeśli nie mamy do czynienia z chorobami, którym towarzyszy zaburzenie wydzielania łez, to naturalnie występujące łzawienie zabezpiecza aparat wzroku oraz nawilża i oczyszcza – jest niezbędne dla zdrowia rogówki i spojówki oka. Gruczoły łzowe wydzielają bezbarwną fizjologiczną ciecz, która rozprowadzana jest na powierzchni oka podczas odruchu mrugania – proces ten jest całkowicie naturalny i niedokuczliwy dla człowieka. Dzięki łzom nie odczuwamy dyskomfortu związanego z suchością oka oraz szybciej pozbywamy się ewentualnych zanieczyszczeń, które mogą przyczynić się do wywołania infekcji – kurz, ciało obce w oku.

łzawienie oczu wiosną

Przyczyny nadmiernego łzawienia oczu

Dobrze nawilżone i chronione przez film łzowy oko nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Dzięki łzom dobrze widzimy, nie odczuwamy swędzenia ani pieczenia, a kurz lub inne ciało obce, które przez przypadek trafi do oka jest z pomocą łez szybciej i mniej inwazyjnie usuwane. Nadmierne i niekontrolowane łzawienie to przypadłość, która zdecydowanie utrudnia codzienne funkcjonowanie – zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym. Z pewnością niejednemu z nas przytrafiło się uronić kilka łez podczas krojenia cebuli czy podczas wdychania substancji podrażniających nerw węchowy. Bywają także sytuacje, kiedy niekontrolowane łzy spływają nam po policzku w wietrzny, zimny dzień lub gdy zjemy ostro przyprawione jedzenie, a także wtedy, gdy jesteśmy przeziębieni i zasmarkani. Łzawienie powodowane tego typu czynnikami pojawia się i znika w momencie, kiedy tracimy styczność z „intruzem”, jednak bywają także takie sytuacje
i schorzenia, którym towarzyszy łzawienie trudne do opanowania – wówczas konieczna jest wizyta u okulisty i przeprowadzenie dokładnego badania.

Schorzenia, którym towarzyszy nadmierne łzawienie

Długotrwałe łzawienie oczu, które wiemy, że nie jest spowodowane dostaniem się do oka ciała obcego lub którąś ze wskazanych wyżej przyczyn, musi być bezzwłocznie skonsultowana. Stan taki może być wywołany infekcją – wirusowa, grzybiczą lub bakteryjną, która nieodpowiednio leczona może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. Zakażeniu oprócz dokuczliwego łzawienia towarzyszy równie często: zaczerwienienie spojówek, ból, pieczenie, świąd. Nadmierna produkcja łez może sugerować także rozwój bardzo poważnych chorób, które grożą utracie wzroku tj. jaskra, zapalenie tęczówki. Kolejną przyczyną jest także niedrożność kanalików łzowych – stan taki może dotyczyć także noworodków – wówczas zaleganie łez w woreczku łzowym prowadzi do zapalenia. Leczenie niedrożności jest stosunkowo proste, lecz także wymaga interwencji lekarza okulisty, który przeprowadza zabieg udrożnienia .

Wiosenno-letnie łzawienie oczu a alergia

Choroby alergiczne to bolączka obecnych czasów, a liczba alergików rośnie w zastraszającym tempie! Bywa, że wiele osób aż do wieku starczego żyje w nieświadomości alergicznej, a wszelkie oznaki wysyłane przez organizm utożsamiane są z innymi dolegliwościami i bywają tym samym nieprawidłowo leczone. Alergia może wywołać dokuczliwe i ciężkie do okiełznania łzawienie, a wywołane jest ono tymi samymi czynnikami, które powodują katar sienny. Najczęściej uczulają: kurz, trawy, pyłki drzew, sierść zwierząt domowych, pleśń.

Wzrost symptomów alergicznych zauważa się głównie w okresie wiosennym i letnim – wówczas najlepiej byłoby unikać kontaktu z alergenem, lecz w tym okresie jest to niezwykle trudne i pozostaje tylko łagodzenie objawów i… szukanie sposobów na przetrwanie do jesieni! Na szczęście nie jesteśmy osamotnieni w walce z alergią, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele preparatów, zawierających substancje aktywne powodujące blokowanie mediatorów reakcji alergicznej, przez co zmniejszają łzawienie oczu. W leczeniu odczynów alergicznych wykorzystywane są leki w postaci tabletek, syropów, kropli do nosa i do oczu oraz stosowanie leków wziewnych. W leczeniu alergicznego zapalenia spojówek stosowane są leki wydawane z przepisu lekarza oraz leki i wyroby medyczne dostępne w aptekach i sprzedawane bez recepty, jak np.: Polcrom, Zabak, Alectoin, Allergo-comod, Allergodil i wiele innych. Warto jednak pamiętać, że oko to bardzo wrażliwy aparat, o który należy dbać i gdy leczenie na „własną rękę” przedłuża się nie wolno zwlekać z wizytą u okulisty!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*