Libido u kobiet – jak zwiększyć popęd seksualny u żony?

Choć zdecydowanie częściej porusza się tematy związane z zaburzeniami erekcji lub spadku libido u mężczyzn, to wcale nie oznacza, że problemy obniżonego popędu seksualnego nie dotykają także płci pięknej. Jakie są przyczyny spadku libido u kobiet? Czy istnieją skuteczne sposoby na to, by zwiększyć popęd seksualny u pań?

Co decyduje o libido u kobiet?

Libido u kobiet to kwestia bardzo indywidualna – niektóre kobiety mają naturalnie wysokie libido, inne niskie, są również osoby aseksualne, które nie odczuwają go w ogóle! Co więcej, poziom libido jest zależny od wielu czynników, przez co jego poziom jest zmienny. Jeśli chodzi o mechanizmy, które sterują popędem seksualnym u kobiet, to są one dużo bardziej złożone niż u mężczyzn. Libido u kobiet napędzane jest w głównej mierze przez hormony (choć nie tylko!) i ulega wahaniom w zależności od cyklu miesięcznego oraz dobowego! W kwestii libido u kobiet najwięcej „do powiedzenia” mają estrogeny, które w pierwszej fazie owulacji znacznie zwiększają apetyt na seks oraz progesteron, który obniża popęd seksualny po owulacji. Na libido u kobiet wpływ ma także prolaktyna, testosteron, hormony tarczycy oraz oksytocyna, która odpowiedzialna jest za to, że u kobiet libido jest tak silnie połączone z potrzebą czułości i kontaktu emocjonalnego. Popęd seksualny u kobiet w największym stopniu jest wypadkową aktywności żeńskich hormonów, jednak ogromne znaczenie przypisuje się także stanowi psychicznemu i samopoczuciu kobiety.

libido u kobiet

Dlaczego libido u kobiet spada?

Na samym początku należy powiedzieć, że krótkotrwałe spadki libido u kobiet są naturalne i nie powinny być powodem do nadmiernych zmartwień, problem pojawia się, gdy ten stan się utrzymuje! Co wpływa na obniżenie popędu seksualnego u kobiet? Mniejsza ochota na seks może być związana z chwilowym spadkiem nastroju, z przemęczeniem lub drobną infekcją (np. przeziębieniem). Obniżenie libido u kobiet to częsta reakcja organizmu na różnego rodzaju stresy, nadmiar obowiązków, problemy w związku, a także kłopoty ze snem. Ze względu na fakt, że to hormony mają ogromny wpływ na libido u kobiet, całkowicie zrozumiałe jest, że spadek popędu następuje w efekcie zaburzeń hormonalnych np. podczas menopauzy, a także w wyniku stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Zainteresowanie seksem gwałtownie spada również u kobiet, które zmagają się z depresją lub z chorobami przewlekłymi (np. z cukrzycą lub chorobami tarczycy), a także u kobiet przyjmujących niektóre leki (np. leki przeciwlękowe, poprawiające nastrój). Niskie libido u kobiet może być spowodowane również stosowaniem źle zbilansowanej diety, brakiem ruchu i używkami.

Jak zwiększyć libido u kobiet?

Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną obniżenia libido u kobiet. Inaczej „leczy się” okresowe spadki popędu seksualnego, a innego postępowania wymagają sytuacje, gdy spadek libido jest objawem związanym z poważnym schorzeniem. Gdy nie ma powodów przypuszczać, że spadek libido został wywołany przez jakąś chorobę, próbę odbudowy osłabionego popędu seksualnego należy rozpocząć od najprostszych rzeczy. Po pierwsze trzeba wprowadzić do codziennej diety naturalne afrodyzjaki np. seler, ananas, gruszki, figi, awokado, migdały, papryczki chilli oraz aromatyczne przyprawy takie jak bazylia, rozmaryn, cynamon, gałka muszkatołowa, lubczyk. Po drugie warto regularnie ćwiczyć! Badania dowodzą, że już 20 minut treningu cardio zapewnia solidny wyrzut endorfin i zwiększa apetyt na seks, zaś trening siłowy wpływa na wzrost testosteronu. Innymi słowy, aktywność fizyczna to doskonały afrodyzjak! Po trzecie trzeba zadbać o jakość i długość snu, niewyspanie zdecydowanie nie sprzyja chęci na igraszki w sypialni.

Jak podnieść libido kobiecie? Czy suplementy diety są skuteczne?

Popularnym sposobem na zwiększanie libido u kobiet są różnego rodzaju suplementy diety. Wiele substancji, które pomagają utrzymać popęd seksualny na dobrym poziomie, można dostarczać wraz z dietą (np. selen, cynk, magnez, witaminy z grypy B czy też witaminę E), inne będą skuteczniejsze w bardziej skoncentrowanej formie suplementów diety. Składnikami o udowodnionym działaniu wspomagającym osłabiony popęd seksualny są adaptogeny np. żeń-szeń i ashwagandha (pomagają redukować stres, czyli jeden z największych wrogów libido u kobiet), afrodyzjaki np. buzdyganek naziemny i Muira puama (poprawiają funkcje seksualne), miłorząb japoński (wpływa na usprawnienie krążenia obwodowego, co przekłada się na zwiększenie przepływu krwi w narządach płciowych), damiana (zwiększa popęd seksualny), kozieradka (wspiera produkcję estrogenu i testosteronu), korzeń maki (zawiera argininę – prekursor tlenku azotu, który zwiększa wrażliwość narządów płciowych na bodźce seksualne).

Jak zwiększyć popęd seksualny u żony?

Nie tylko problemy z partnerem mogą obniżyć popęd seksualny, niskie libido u kobiet, które pozostają w długoletnich związkach, często wynika z nudy i rutyny w sypialni. W takich sytuacjach lekiem, który warto zastosować, jest kreatywność – masaż erotyczny lub nowe, zaskakujące pozycje seksualne mogą skutecznie przywrócić „gorącą atmosferę”. Rutynę małżeńską pomogą zwalczyć eksperymenty łóżkowe z użyciem różnego rodzaju gadżetów lub przebieranki. Pod ręką warto mieć również smakowe lubrykanty lub prezerwatywy zaprojektowane tak, aby wzmacniać doznania. Naprawdę wystarczy popuścić wodze fantazji, a poziom libido u partnerki poszybuje w górę! O przyjemny nastrój można zadbać jeszcze przed „akcją”, serwując kolację naszpikowaną afrodyzjakami i okraszoną kieliszkiem czerwonego wina. Aby wzbudzić w partnerce ochotę na seks, trzeba także pielęgnować jej dobre samopoczucie i komfort psychiczny na co dzień, w końcu brudne talerze w zlewie lub sterta prania w łazience nie będą w niej wzbudzać pożądania!

Spadek libido u kobiet jako objaw choroby

Gdy przyczyną spadku libido u kobiet jest przeżyta trauma, depresja lub przewlekły stres, konieczna jest pomoc specjalisty. Terapia pomaga wielu kobietom uporać się z problemami i przywraca im radość z seksu. U nadmiernie zestresowanych pań dobre efekty przynoszą techniki relaksacyjne, medytacje lub joga. Bez wizyty lekarskiej nie obejdzie się, gdy potencjalną przyczyną osłabienia libido są choroby np. zaburzenia hormonalne (diagnozę można potwierdzić, wykonując badania poziomu poszczególnych hormonów m.in. estrogenu, testosteronu, prolaktyny, TSH). W sytuacji, gdy spadek libido jest skutkiem ubocznym stosowanych leków, można poprosić lekarza o ich zmianę.

Libido u kobiet nie jest wartością stałą, daną jej na całe życie. Zbyt wiele czynników – hormonalnych i emocjonalnych – może negatywnie wpływać na popęd seksualny. Chwilowy brak ochoty na seks może przydarzyć się każdej kobiecie, jednak przedłużenie tego stanu powinno skłonić do poszukania pomocy – nie tylko z uwagi na partnera, ale przede wszystkim dla siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*