Lek neutralizujący koronawirusa już istnieje

Na całym świecie naukowcy pracują nad wynalezieniem szczepionki na koronawirusa, która uchroniłaby najbardziej narażone grupy pacjentów przed zachorowaniem na COVID-19. Jednocześnie opracowywane są leki, które pozwoliłyby na efektywną walkę z wirusem SARS-CoV-2.

Nowy lek na koronawirusa Ab8

Badacze pracujący na uniwersytecie w Pittsburghu – University of Pittsburgh School of Medicine Center – opracowali lek, który wykazuje wysoką skuteczność w neutralizowaniu wirusa SARS-CoV-2. Był on już testowany na gryzoniach, a wyniki są obiecujące. Jak potwierdzają naukowcy, preparat określony jako Ab8 okazał się „wysoce skuteczny” w leczeniu i profilaktyce COVID-19.

lek na covid-19

Nowy lek neutralizujący koronawirusa powstał w wyniku wyodrębnienia najmniejszej, biologicznej cząsteczki, która całkowicie neutralizuje wirusa SARS-CoV-2. To składnik przeciwciała, który jest aż 10 razy mniejszy niż pełnowymiarowe przeciwciało. Wykorzystano go do stworzenia leku o nazwie Ab8, który został zrecenzowany w czasopiśmie naukowym „Cell”. Naukowcy przedstawili wyniki badań przeprowadzonych na myszach i chomikach zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Czy nastąpi przełom w walce z pandemią?

Sukces amerykańskich badaczy stwarza nadzieję na skuteczną walkę z pandemią w skali globalnej. Wszystko dzięki temu, że lek neutralizujący koronawirusa SARS-CoV-2 można stosować nie tylko w terapii u pacjentów chorujących. Jak stwierdził współautor badań, szef Wydziału Chorób Zakaźnych UPMC John Mellors, Ab8 ma też potencjał do zastosowania go do zapobiegania zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, dlatego odkrycie to może być wykorzystane w najbliższym czasie w pracach nad szczepieniami ochronnymi na koronawirusa.

Lek podawany wziewnie lub śródskórnie

Z uwagi na fakt, że wyodrębniona część przeciwciała zdolna do zneutralizowania SARS-CoV-2 jest bardzo mała, nie ma konieczności podawania leku na koronawirusa Ab8 dożylnie. Niewykluczone, że finalnie będzie miał on postać preparatu wziewnego lub leku podawanego śródskórnie. Naukowcy wyrażają nadzieję, że nie będzie on wywoływał żadnych negatywnych skutków ubocznych u ludzi, ale to okaże się po przeprowadzeniu kolejnego etapu badań klinicznych. Zaplanowane zostały one na początek 2021 roku.

Globalne wyzwanie stojące przed całym światem, jakim jest pandemia COVID-19, wymusza szybkie działanie ośrodków naukowych w każdym zakątku Ziemi. Odkryte przez amerykańskich naukowców przeciwciała być może się do tego przyczynią.

Podobny wpis: Polski lek na koronawirusa (Covid-19)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*