Lek na trądzik w leczeniu stwardnienia rozsianego

Nastolatki często narzekają na stan swojej cery. Hormony szalejące w ich organizmie powodują, że zwłaszcza na twarzy, pojawiają się wypryski, wągry czy krostki innego pochodzenia. Trądzik młodzieńczy występuje często, a przy dużym nasileniu dermatolodzy leczą go przy użyciu antybiotyku – minocykliny. Okazuje się, że ten powszechnie wykorzystywany lek może być remedium dla chorych na stwardnienie rozsiane.

Jak minocyklina może pomóc chorym na SM

Kanadyjscy naukowcy z University of Calgary`s Hotchkiss Brain Institute (HBI) oraz Cumming School of Medicine (CSM) przeprowadzili trzy fazy badań klinicznych. Uczestniczyły w nich łącznie 142 osoby w wieku od 18 do 60 roku życia. Wszystkie były mieszkańcami Kanady, choć pochodziły z różnych regionów kraju. Części próby badawczej podawano placebo, a innym dwa razy dziennie dawkę po 100 miligramów leku – minocykliny.

Wyniki badań okazały się zadziwiające, ponieważ znana od ponad pół wieku minocyklina, dotychczas ordynowana głównie nastolatkom walczącym z trądzikiem młodzieńczym, okazuje się lekiem spowolniającym rozwój stwardnienia rozsianego u osób, które ostatnio doświadczyły pierwszych objawów tego schorzenia. Pod tym względem minocyklina wykazuje taką samą skuteczność, jak obecnie stosowane leki na SM.

Do tej pory nie było leku podawanego doustnie, który byłby wskazany dla pacjentów we wczesnym stadium stwardnienia rozsianego. Jeśli badania naukowców z Kanady się potwierdzą, takim chorym będzie można podać bezpieczny i tani lek, tak samo skutecznie działający, jak farmaceutki kosztujące dziesiątki tysięcy dolarów rocznie. Nie będzie także wymagał podawania chorym zastrzyków i monitorowania bezpiecznego poziomu leku na drodze badań laboratoryjnych.

Działanie uboczne leku

Minocyklina jest lekiem tanim i dostępnym w wielu krajach na całym świecie. To antybiotyk, który ma jednak zadziwiające skutki uboczne terapii, jakie zaobserwowano po raz pierwszy w 2000 roku. Odkryto wówczas, że ma działanie ochronne na komórki nerwowe oraz nerki osób chorujących na cukrzycę.

Skala zachorowań na SM w Polsce

Stwardnienie rozsiane jest jedną z najczęściej występujących na całym świecie przewlekłych chorób neurologicznych. Atakuje mózg i rdzeń kręgowy, a lekarze jak na razie nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, co ją powoduje. Najprawdopodobniej jest to schorzenie autoimmunologiczne. Częściej chorują na nie kobiety niż mężczyźni, w wieku od 20 do 40 lat.  W Polsce, według danych NFZ na stwardnienie rozsiane choruje około 45 tys. pacjentów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*