Leczenie migreny

Jak walczyć z uporczywym bólem głowy? Czy istnieją farmakologiczne metody zapobiegania mu? Jak przetrwać napad? Czy można zlikwidować objawy towarzyszące? Co zrobić w czasie ciąży?leczenie migrenyCzy można się pozbyć migreny?

Napady migrenowego bólu głowy mają skłonność do nawracania. Występują średnio kilka razy do roku. Czasami jednak mogą pojawiać się nawet 8-10 razy w ciągu jednego miesiąca. Dla wielu chorych jest zdecydowanie za dużo, tym bardziej, że napady mogą trwać nawet do 72 godzin. Z uwagi na brak znajomości jednoznacznej przyczyny tych dolegliwości, nie istnieją skuteczne metody wyleczenia z tego schorzenia. Dotychczasowa wiedza medyczna nie pozwala na wyeliminowanie tej jednostki chorobowej. Niemniej jednak, należy pamiętać, że poza uporczywymi bólami głowy i nieprzyjemnymi dolegliwościami współtowarzyszącymi, migrena jest łagodną chorobą.

Czy istnieje leczenie migreny?

Owszem, terapia migreny istnieje. Stosuje się zarówno leki służące doraźnemuprzerwaniu dolegliwości, jak terapię profilaktyczną mającą na celu zmniejszenie częstości nawrotów napadów migreny. Ponadto zaleca się unikanie pewnych produktów spożywczych, mogących sprzyjać generowaniu bólu głowy, przede wszystkich czekolady, kofeiny, żółtego sera, czerwonego wina czy orzechów. Należy pamiętać, że w związku z tym, iż nadal nieznana jest ewidentna przyczyna migreny, leczenie różnych osób może wyglądać bardzo odmiennie. Każdy powinien stosować te preparaty, które akuratmu pomagają. Początki leczenia mogą wyglądać trochę jak błądzenie w ciemności, ponieważ w celu znalezienia idealnych preparatów dla danej osoby, konieczne jest przetestowanie wielu innych po drodze. Nie mniej jednak, na pewno warto.

Jak przerwać napad migreny?

W celu przerwania napadu migrenowego bólu głowy można stosować zarówno leki działające nieswoiście, jak i preparaty swoiste.

  • Do tych pierwszych należą przede wszystkim szeroko dostępne niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. ketoprofen czy ibuprofen. Ich działanie ma na celu zmniejszenie nasilenia bólu głowy.
  • Do swoistych preparatów, wpływających na napięcie ścian naczyń krwionośnych, zgodnie z jedną z teorii pochodzenia migreny, zaliczane są dwie grupy leków. Za najskuteczniejsze uważa się tak zwane tryptany, działające selektywnie na receptory serotoninowe i kurczące naczynia krwionośne. Ich szerokiestosowanie w pewnym zakresie ograniczają przeciwwskazania, obejmujące miedzy innymi wiek powyżej 65 roku życia, nadciśnienie tętnicze i chorobę wieńcową. Najpopularniejsze z tej grupy, to sumatryptan i zolmitryptan. Poza tym można stosować preparaty stanowiące pochodne ergotaminy, jak dihydroergotamina. Te z kolei, z uwagi na działania niepożądane, są stopniowo wypierane przez tryptany.

Czy można wyeliminować współtowarzyszące objawy?

  • Z uwagi na często współwystępujące nudności, zaleca się środki przeciwwymiotne, takie jak metokloprmid, haloperidol, dimenhydrynat czy ondansetron.
  • Celem ogólnego wyciszenia, zmniejszenia wrażliwości na dźwięki, zapachy i światło stosuje się leki uspokajające. W zależności od indywidualnej skuteczności, można ograniczyć się do preparatów ziołowych. W przypadku, gdy okażą się one za słabe, można skorzystać z takich środków, jak hydroksyzyna.
  • Ponadto nic tak nie pomaga, jak wyłączenie się ze świata zewnętrznego. Zamknięcie się w ciemnym, cichym pokoju pozwala uniknąć nasilenia dolegliwości.
  • Należy pić dużą ilość wody, mimo nudności, a nawet wymiotów. Odwodnienie może pogarszać przebieg napadu migrenowego bólu głowy, a także go dodatkowo przedłużać.

Jak wygląda profilaktyka migreny?

W ramach zapobiegania kolejnym napadom migreny można stosować bardzo różne grupy leków, w zależności od indywidualnej skuteczności. Do najpopularniejszych i najczęściej skutecznych należą:

– pochodne ergotaminy, przede wszystkim dihydroergotamina,

– leki przeciwserotoninowe, głównie metysergid,

– leki przeciwdepresyjne, jak mianseryna -coraz chętniej stosowana, ale obarczona niepożądanym działaniem zwiększania apetytu i prowadząca nie rzadko do otyłości,

– leki przeciwpadaczkowe- głównie karbamzepina i topiramat,

– leki blokujące receptory beta-adrenergiczne – przede wszystkim propranolol, metoprolol,

– leki blokujące kanału wapniowe – werapamil.

Ponadto, bardzo istotna jest obserwacja własnego stylu życia i wprowadzenie odpowiednich korekcji. Zauważono bowiem, że odwodnienie, stres czy niewyspanie mogą generować napady migreny.

Czy botoks leczy migrenę?

Istnieją przypadki, w których zauważono, że po iniekcjach domięsniowych i podskórnych w okolicy skroniowej z toksyny botulinowej częstość napadów migreny uległa znaczącej redukcji. Na stwierdzenie, że botulina leczy migrenę, myślę, że jest za wcześnie i na razie nie poleca się tej metody jako powszechnego sposobu leczenia. Nie można jednak wykluczyć, że faktycznie działa u niektórych osób korzystnie.

Czy witamina może być skuteczna w leczeniu migreny?

Witamina B2, czyli ryboflawina wpływa korzystnie na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i na stan śródbłonka naczyń krwionośnych. Zauważono, że w trakcie suplementacji tej właśnie witaminy, występowało mniej epizodów migrenowego bólu głowy.Chorzy na migrenę mogą ją spożywać zarówno w formie tabletek, jak i naturalnych produktów w nią bogatych, głownie wątrobę oraz mięso. Dużo ryboflawiny zawierają rośliny strączkowe i jogurty, ale należy się liczyć z tym, iż takie produkty mogą również wyzwalać napad bólu głowy.

Jak leczyć migrenę w ciąży?

Ciąża jest stanem, który znacząco utrudnia terapię wszelkich schorzeń. Większość leków niestety wpływa niekorzystnie na płód i z uwagi na to działanie jest przeciwwskazana w czasie ciąży. Jedyny preparat, który jest bezpieczny, to paracetamol. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mają ograniczony okres stosowania. Nie wolno ich przyjmować po 32 tygodniu ciąży, ze względu na ryzyko zamknięcia przewodu tętniczego płodu. W ramach profilaktyki można stosować magnez. Leki uważane za najskuteczniejsze, mianowicie tryptany oraz pochodne ergotaminy są przeciwwskazane w czasie ciąży.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*