Lakowanie zębów, czyli sposób na zdrowe uzębienie

Śnieżnobiałe, zdrowe zęby to marzenie każdego z nas. Ich perfekcyjny wygląd chcemy zachować przez wiele lat co jest o tyle trudnym zadaniem, że czynników szkodliwie wpływających na stan uzębienia nie brakuje. Jedną z najpowszechniej występujących chorób uzębienia we współczesnym społeczeństwie jest próchnica, której należy zapobiegać już od najmłodszych lat. Próchnicy można jednak skutecznie przeciwdziałać, poddając się zabiegowi lakowania zębów. Na czym polega ten zabieg stomatologiczny i jakie korzyści z niego płyną?

Na czym polega lakowanie zębów?

Jest to zabieg profilaktyczny, którego celem nadrzędnym jest ochrona zębów przed powstawaniem próchnicy. Do przeprowadzenia zabiegu lakowania zębów dentysta wykorzystuje najczęściej specjalne laki stomatologiczne, których zadaniem jest wypełnienie szczelin i bruzd występujących w powierzchni zębów mlecznych i stałych. Jako miejsca o utrudnionym dostępie to właśnie w niewielkich szczelinach gromadzi się płytka nazębna przyspieszająca procesy degeneracyjne uzębienia. Laki stosuje się w przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych, które charakteryzują się nierównomierną strukturą ułatwiającą przeżuwanie pokarmów.

Kiedy lakować zęby?

Zabieg uszczelniania zębów lakami stomatologicznymi zaleca się dzieciom, u których pojawiają się pierwsze stałe zęby trzonowe. Są one w największym stopniu narażone na pojawienie się próchnicy, dlatego wizyta u dentysty w celu zalakowania zębów wskazana jest już u dzieci poniżej 8. roku życia. Nie oznacza to jednak, że u nastolatków czy osób dorosłych zabieg uszczelniania powierzchni zębowej mija się z celem – jest ona pierwszym krokiem w walce z pierwszymi oznakami postępującego próchnienia.

Lakowanie zębów: zabieg bezbolesny

Wiele osób rozważających zastosowanie laków stomatologicznych ma poważne wątpliwości co do bolesności zabiegu. Lakowanie jest całkowicie bezbolesne, a do tego trwa niezwykle krótko, co jest niezwykle ważne w kontekście najmłodszych pacjentów, którzy wykazują się sporym niepokojem przed wizytą w gabinecie dentystycznym. Co więcej – laki przeznaczone dla dzieci występują w różnych wariantach kolorystycznych, o co warto zapytać przed wykonaniem zabiegu.

Lakowanie zębów: niewymierne korzyści

Stomatolodzy zalecają przeprowadzenie zabiegu lakowania zębów z uwagi na jego bezinwazyjny charakter oraz wysoką skuteczność w profilaktyce zdrowego uzębienia. Laki stomatologiczne mogą być umieszczone zarówno w przypadku całkowicie zdrowych zębów, jak i tych z widoczną skłonnością do próchnicy. Zwlekanie z wizytą u dentysty może skutkować poważnymi konsekwencjami w postaci mniejszych lub większych ubytków w zębinie, lub co gorsza, trwałą utratą zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*