Kwas foliowy również na serce

Kobietom we wczesnej ciąży, jak również paniom starającym się o potomstwo, lekarze ginekolodzy zalecają przyjmowanie kwasu foliowego. Dzięki regularnej suplementacji witaminy B9, jak inaczej jest nazywany kwas foliowy, można skutecznie zapobiegać uszkodzeniom cewy nerwowej u płodu w łonie matki. Niemniej odkryto, że ta sama witamina może mieć korzystny wpływ na serce nienarodzonego dziecka.

Analiza naukowców

Naukowcy z University of British Columbia w Vancouver w Kanadzie prowadzili badania dotyczące aż 6 mln dzieci, które zostały urodzone w Kanadzie w latach od 1990 do 2011. Tak duża próba jest jak najbardziej reprezentatywna i pozwala na wyciągnięcie jak najbardziej prawdopodobnych wniosków dotyczących wpływu witaminy B9 na zdrowie dziecka w dłuższym okresie.

Badania wykazały, że istnieje ścisły związek pomiędzy suplementacją kwasu foliowego przez kobiety w ciąży, a częstością występowania u ich dzieci wrodzonych wad serca. Uwzględniono przy tym wpływ na wyniki badań różne czynniki ryzyka wystąpienia wad serca, takie jak wiek ciężarnej, ciąża mnoga lub występujące w trakcie ciąży powikłania. Naukowcy doszli do wniosku, że wprowadzenie w Kanadzie w 1998 roku obowiązku wzbogacania żywności kwasem foliowym, wydatnie przyczyniło się do spadku liczby notowanych wrodzonych wad serca u dzieci o około 11 procent.
 

Szczegółowe statystyki

W raporcie z badań K.S. Joseph, główny autor analizy, wytłumaczył, że w przypadku poważnych wad dróg odpływu komór spadek ryzyka wynosił w Kanadzie aż 27 proc., a zagrożenia zwężenia aorty były niższe o 23 proc. O kolejne 15 proc. zmniejszyło się ryzyko wystąpienia u dziecka wady wrodzonej serca w postaci defektu przegrody międzykomorowej lub defekty przegrody międzyprzedsionkowej.

Jednocześnie badacze podkreślają, że nie stwierdzono przy okazji zwiększenia suplementacji kwasem foliowym żywności częstość wad serca związanych z liczbą chromosomów.

Czym właściwie jest kwas foliowy?

Należy przypomnieć, że powszechnie znana witamina B9, czyli kwas foliowy, jest zaliczana do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Takie związki niestety są bardzo szybko wydalane z organizmu człowieka wraz z moczem, dlatego należy regularnie uzupełniać poziom kwasu foliowego w naszym ciele, na przykład prowadząc odpowiednią dietę lub zażywając suplementy. Z uwagi na korzystne wyniki badań każda kobieta w ciąży powinna rozważyć regularne przyjmowanie suplementów kwasu foliowego i spożywanie dań, w których jest on naturalnie zawarty.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*

*

*