Kto powinien obawiać się choroby Parkinsona i jak ją zdiagnozować?

Choroba Parkinsona to jedna z chorób, która rozwija się bardzo powoli, czasami nawet kilka lat. Objawy są dość charakterystyczne, ale pojawiające się w wydłużonym okresie czasu mogą być bagatelizowane.

Co powinno wzbudzić niepokój?

Dla choroby Parkinsona charakterystyczne są narastające objawy związane przede wszystkim z pogorszeniem się sprawności ruchowej chorego. Niepokój wzbudzić powinno:

-spowolnione poruszanie się

-zaburzenia mowy (mamrotanie)

-drżenie palców, rąk

-czasem ból barku lub całej dłoni

-sztywność mięśni

Kto powinien zwrócić na siebie szczególną uwagę?

  1. Przede wszystkim powinny to być wszystkie osoby, u których pojawiają się nieprzemijające w/w objawy
  2. Osoby, u których w rodzinie zdiagnozowano chorobę Parkinsona
  3. Osoby mające ciągły kontakt z pestycydami i środkami chwastobójczymi
  4. Grupę ryzyka stanowią również kobiety, które przechodzą menopauzę. W tym okresie dochodzi do dużego spadku poziomu estrogenu, a jego zredukowany poziom może działać niekorzystnie. Najczęściej dotyczy to Pań, które nie stosują żadnych metod np. hormonalnej terapii zastępczej, które uzupełniają ich organizm w odpowiednią ilość ubywającego estrogenu.
  5. Osoby starsze

Badanie i diagnoza choroby Parkinsona

Ze względu na różnorodność objawów i różnych czas ich pojawiania się lekarze niejednokrotnie mają problem z szybkim zdiagnozowaniem choroby Parkinsona. Wpływa na to również czynnik jakim jest wiek i związane z nim w sposób naturalny ograniczenia organizmu. Lekarz może jednak podać lek, którym podstawowo leczy się chorobę Parkinsona, czyli lewodopę. Jeśli zauważona zostanie poprawa, czy też osłabienie objawów – to oznaczać może, że ktoś cierpi na tę właśnie chorobę neurologiczną.

Każdy może również wykonać badanie genetyczne. W tym celu należy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka, który potem poddaje się badaniom genetycznym. Test tego rodzaju nie jest bolesny, wymaga jednak zamówienia do domu specjalnie przygotowanego zestawu, który pozwoli na pobranie próbki śliny. Taki test należy odesłać do laboratorium i poczekać na wynik. Niektóre laboratoria stacjonarne również wykonują takie badania i posiadają do tego sprzęt oraz instrukcje.

Wczesna wiedza i świadomość choroby pozwoli na opóźnienie pojawienia się dalszych objawów i/lub zmniejszy intensywność tych dolegliwości, które są już odczuwalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*